ŠO TJ Jiskra Hořice

Krajský přebor 9. kolo - 26.2.2023

TJ Jiskra Hořice5.5 : 2.5ŠK DDM Třebechovice p/O

2040F   (1)   Flašar Jaroslav1 : 0Slavík Jan   (2)   1885F
1967F   (3)   Rusnák Jan1 : 0Krása Marek   (6)   1667F
1789F   (4)   Stejskal Michal½ : ½Kracík Martin   (9)   1735F
1983F   (6)   Matonoha Ctirad½ : ½Kožúšek Slavomír   (10H)   1756F
1884F   (7)   Šedivý Aleš½ : ½Bednář Jan   (11)   1642F
1896F   (8H)   Kohout Jan0 : 1Přibyl Michal   (12)   1704F
1764F   (13)   Šafařík Kamil1 : 0Picek Karel   (14)   1692F
1129N   (19)   Ulrich Václav1 : 0Kuťák Jaroslav   (16)   1259F

rozhodčí: Dousek Otakar

partie

Byly to nervy

Reportáž Honzy Kohouta s poznámkami
Honzy Rusnáka (JR), Ctirada Matonohy (CM) a Vládi Luštince (VL)


    Původně jsem nechtěl nějakou reportáž z tohoto utkání tvořit, především kvůli mému tristnímu výkonu na 6. šachovnici (o tom ale níže). Když jsem si ale přehrál partie tohoto zajímavého zápasu, nemohl jsem odolat a nezmínit se o nějakých herních aspektech, které se možná domácímu týmu nebudou moc líbit...

    Konečně jsme se dočkali příjemného soupeře, který měl na všech šachovnicích nižší rating, takže teoreticky neměl mít nárok na nějaké bodové zisky. Také jediné vítězství a postavení v tabulce bylo více než skromné. Třebechovičtí dorazili včas, jsou to velmi sympatičtí chlapci a nakonec nám splnili očekávání. Ani prezentovaná sestava nebudila nějaké obavy o konečný výsledek. Tím byla výhra výrazným způsobem, když hosté zvítězili v jediné partii. Přes jasné vítězství byl ale průběh zápasu velice zajímavý. Na začátku bych rád uvedl průběh zápasu z hlediska Hořic, jak partie končily za sebou. Pak se k nim vrátím:

1. 8. šachovnice 1-0, celkem 1,0-0,0
2. 3. šachovnice 1/2, celkem 1,5-0,5
3. 4. šachovnice 1/2, celkem 2,0-1,0
4. 1. šachovncie 1-0, celkem 3,0-1,0
5. 2. šachovnice 1-0, celkem 4,0-1,0
6. 5. šachovnice 1/2, celkem 4,5-1,5
7. 7. šachovnice 1-0, celkem 5,5-1,5
8. 6. šachovnice 0-1, celkem 5,5-2,5

    Takhle to vypadá na jasný zápas, ale je nutné vrátit průběh do reality a domácího favorita trochu usadit! Jděme tedy do toho. Každý si pak podle průběhu může udělat vlastní obrázek, jak se mohl zápas vyvíjet a zamyslet se nad svou hrou.
CM: Je dobré si ke čtení reportáže zároveň přehrávat příslušné partie.


    1. šachovnice: Hrála se zajímavá varianta. Honzík Slavík zvolil bezpečnou ruskou hru. Jarda zahrál ale jakousi vedlejší variantu, která zřejmě vůbec nebyla dobrá. Hra se nedařila a černý získal perspektivní a pohodlnou pozici, která se mu musela líbit. Bílý měl mizerně vyvinuté dámské křídlo, figury nehrály a navíc bílý král byl dost v nebezpečí. Vrcholem bylo ideální postavení černých figur. Jarda učinil zoufalý útok, při kterém sice získal figuru, ale vznikla pozice, ve které mohl Honza rozhodnout nádhernou kombinací, která by učinila z této partie určitě nejlepší partii celé soutěže, jak píše Ota Dousek při vydání zpravodaje. Pozice opravdu zaslouží notaci, která ukáže tu nádheru, která se měla stát. Bílý: Kh1, Dc1, Va1,f1, Sb2, Ja3,g3, Pa2,b3,c4,d2,f3,f5,h2 /14/. Černý: Kg8, Dd6, Ve8,e2, Sc5, Jg6, Pa7,b7,c6,d3,f6,g7,h7 /13/. Posledním tahem 30.g4xf5 vzal bílý figuru. Nyní měl následovat úžasný závěr – oběť obou černých věží a 9tahový(!) mat. Úvodník: 30...Ve2xh2+!! Dál to netřeba ukazovat. Černý ale zahrál tah jezdcem 30...Jh4 a za chvíli partii prohrál. Škoda, po prohře vyhrané partie s mladým Vojtou Kykalem v posledním kole minulého ročníku v Bělohradě – další minela.
JR: Klasická výhra "na Flašara". Je neuvěřitelné po kolikáté už Jarda takhle vyklouznul. Dá se říct, že když Jarda přežije prvních 15 tahů, tak už vyhraje :-)

    2. šachovnice: Honzík Rusnák vyslovil trochu obavy, že by mohl narazit na Marka Krásu, který hraje zajímavé šachy, jejichž úroveň bývá vyšší, než je uváděný rating hráče. Jeho předpověď se vyplnila. Marek zahájil anglickou hrou, po zahájení se ale hra přesunula do Tarraschovy obrany dámského gambitu. V klidné hře došlo k výměnám několika figur a zjednodušení pozice. Tady ale udělal bílý pár nepřesných tahů a hořický kapitán se dostal do poziční výhody, kterou pěkně uplatnil k zisku důležitého bodu.
JR: U partie jsem se pořád mračil, protože mě soupeř překvapoval svými obrannými tahy, které jsem vůbec nepočítal.

    3. šachovnice: Michal měl zkušeného soupeře. V klidném zahájení italské hry však zvolil aspoň pro mě nepochopitelnou oběť pěšce, za kterou ale nic nezískal. Může tak být spokojen, že soupeř byl mírumilovně naladěn a nechtěl tuto svoji výhodu uplatňovat. Znám spoustu hráčů, kteří by za daného vývoje hry remízu ve 12. tahu nedali. V každém případě to byla další zbytečná ztráta hostujícího týmu.
JR: Soupeř měl zahrát 12...Jxb5 s dalším braním na e4 místo posledního tahu v partii 12...Sd7 (soupeř hned po partii přiznal, že po dalším 13.f3 neviděl tah 13...a6 ani 13...Sc4).

    4. šachovnice: Ctirad Matonoha tady narazil na jediného hosta Třebechovic, kosteleckého Slavomíra Kožúška, který slavil nečekanou výhru v minulém kole s jičínským Vojtou Šádkem. Rozehrála se klidná varianta poloslovanské hry dámského gambitu. Ctirad si udržoval černými mírnou iniciativu, ale jeho soupeř byl velmi pozorný a dobře se bránil. Hra tak nevybočila z rovnováhy a byla zaznamenána zřejmě zasloužená remíza.
JR: Ctirad byl ve 20. tahu prohraný. Místo 20.Vd2 mělo přijít 20.Vxc5 s velkou výhodou!!!
CM: Doporučuju ukončit přehrávání partie již v 16. tahu, protože dál to není pro slabší povahy. Čtyři polotahy mezi 17. a 18. tahem počítač hodnotí symbolem ?? a komentáři "ruins a very nice position", "forfeits the clear win" a dalšími. Jinými slovy, mělo se stát 17...Sa6 se ziskem materiálu a výhrou, případně dále 18...e5 s velkou výhodou. Naopak, soupeř měl v 17. nebo 18. tahu skočit jezdcem na e5 s rovnou pozicí, případně zahrát již zmíněné 20.Vxc5 s jistou výhrou.

    5. šachovnice: Na této desce se objevil na poslední chvíli původně omluvený Aleš Šedivý. Došlo tak pro mě k trochu nečekanému posunu v sestavě, ale při herní spolehlivosti Aleše bylo jasné, že zde máme pevného hráče. Rozehrála se Birdova hra, při které zvolil mladý třebechovický hráč výstavbu trochu podobnou z dámské indické hry. Hra byla vyrovnaná a i když černý ztratil někdy mezi 10.-14. tahem tři tempa, Aleš toho nedokázal využít. Partie skončila remízou, což bylo z hlediska vývoje zápasu rozumné.
JR: Korektní remíza.

    6. šachovnice: Na této desce jsem hrál černými já. Byl jsem zvědavý na svého soupeře, o kterém jsem nevěděl zhola nic. Překvapil mě již prvním tahem, další Birdova hra. Dlužno říci, že jsem na toto zahájení nereagoval dobře. Zvolil jsem výstavbu královské indické, ale zahájení se mi vůbec nepovedlo. Naopak, zdálo se mi, že soupeř stojí velice pohodlně a že mu ničím nehrozím. Proto mě hodně překvapilo, když mi soupeř nabídnul ve 13. tahu remízu. Bylo to podivné i vzhledem k tomu, že jsme vedli díky bleskové výhře na poslední desce a remíze na 3. šachovnici 1,5:0,5. Docela jsem chtěl nepohodlnou pozici dál nehrát, ale kapitán mi nařídil, abych pokračoval ve hře (asi věděl proč). Přemýšlel jsem tedy co hrát, když průnik bílého jezdce z a3 přes b5 nebo c4 na opěrný bod d6 byl nevyhnutelný. Po 20 minutách přemýšlení (dosud při nabídce remízy) jsem ale nic nevymyslel. Údajně jsem mohl zkusit protiakci na dámském křídle, ale já hloupě otevřel královské křídlo. Po hrubé chybě v 18. tahu se stala partie nehratelná. Soupeř mě mohl několikrát přinutit vzdát, ale nechal mě ještě žít, i když vazeb a následných ztrát jsem se nemohl zbavit. Zaslouženě jsem prohrál, i když jako poslední, někdy po 50. tahu.
JR: V době, kdy jsi měl nabídnutou remízu, vypadal zápas všelijak a tobě jsem věřil, že budeš bojovat. Mrzí mě, že jsem ti tu remízu nepovolil, ale nevím, jestli bys na mě nebyl naštvaný, kdybych ti přikázal vzít remízu s elově výrazně slabším hráčem.

    7. šachovnice: Kamil Šafařík si připravil na soupeře nějaký skotský gambit a dostal se do příjemné hry. Hrál velmi zodpovědně a ve 24. tahu se mu podařilo získat pěšce. V dalším průběhu získal Kamil druhého pěšce a partie se zdála být rozhodnutou. Na desce byli sice nestejní střelci, ale přítomnost těžkých figur udržovala stále živou hru. Vše vypadalo výborně, zvláště když náš hráč měl již třetího pěšce k dobru. Stále však byla na místě jistá míra opatrnosti, kterou však Kamil ohledně bezpečnosti svého krále trestuhodně zanedbal. Při prosazování pěšcové převahy zapomněl na protihru soupeře, který náhle mohl udeřit tahem 54...Vh1 a bylo by po partii, počítač ukázal mat 6. tahem a to ještě při vynucené oběti dámy bílého, za kterou by Kamil nic neměl. Karel Picek však učinil osudovou chybu. Místo zřejmě zamýšleného tahu, zahrál o políčko vedle a dal 54...Vg1+, přičemž si nevšiml, že mu bílý nekrytou věž vezme zadarmo dámou. Místo výhry tak byla prohra a další zisk hořického hráče.
JR: Kamil se dostal do jasně vyhrané pozice a pro mě trošku nepochopitelně v časovce chyboval a měl prohrát.

    8. šachovnice: Tady se sešli opravdu nejslabší hráči obou týmů. V Rétiho hře ztratil Jarda Kuťák figuru tím, že mu jí soupeř napadl a on si místo toho vzal pěšce. V dalším průběhu založil Vašek rozhodující útok na krále, ale obětoval při tom figuru. Hra byla vyhraná, ale Jarda mohl zkusit útok odrazit pokrytím slabého bodu g2 jezdcem a za jistých okolností udržet zpět obětovanou figuru. Místo toho důležitého jezdce vyměnil a následně beznadějnou pozici vzdal. Partie trvala asi hodinu.
JR: V mých očích zasloužená výhra našeho hráče. Získal materiál a zaútočil úspěšně na krále.


    Slavně jsme tedy vyhráli, ale po rozboru zápasu jsme také mohli prohrát 3:5. Vím, že mě domácí za tuto reportáž nebudou mít moc rádi, ale taková je bohužel realita, jen využít vše to, co se na deskách odehrálo.
JR: Celkový dojem: Měli jsme prohrát 3:5, byl to špatný zápas a teď už nás čekají jen dva těžké zápasy, ve kterých nemáme co ztratit.
CM: Hrajeme s prvními dvěma týmy. Nejprve jedeme za tři týdny do Rychnova a v posledním kole doma hostíme Náchod. Tyto zápasy nám určitě budou vyhovovat, protože v nich nebudeme favority a to nám většinou hraje do karet.


    Všechny zdraví Jan Kohout - nadále příznivec hořického šachu, ale někdy to jsou opravdu nervy... (dík za včasné dodání partií Otovi Douskovi).
VL: Reportáž je dobrá a pravdivá. Krásná je Honzikova poznámka na konci "ale jsou to nervy". To můžu jako divák stoprocentně potvrdit, je to zážitek a každopádně je jisté, že v našich zápasech jsou výsledky partií hodně často do posledního tahu nejisté. Naštěstí totéž platí i pro většinu soupeřů.



Další výsledky:

TJ Jiskra Nový Bydžov2.5 : 5.5ŠK Lípa C - ORTEX Hradec Králové
ŠK Jičín B2.5 : 5.5TJ Sněžka Náchod
ŠŠPM Lipky Hradec Králové B4.0 : 4.0Panda Rychnov n/K
TJ Hronov4.0 : 4.0ŠK Lípa B
TJ Jiskra Jaroměř3.5 : 4.5Slavia Hradec Králové B

Poř. DružstvoZáp.VRPSk.+/-Par.B

1.TJ Sněžka Náchod990046.5213127
2.Panda Rychnov n/K971142.5132722
3.ŠŠPM Lipky Hradec Králové B963045.0182721
4.ŠK Jičín B951338.042416
5.ŠK Lípa B942338.042314
6.ŠK Lípa C - ORTEX Hradec Králové941436.512113
7.TJ Jiskra Hořice940535.0-22212
8.TJ Hronov932433.0-61511
9.Slavia Hradec Králové B931534.0-41810
10.TJ Jiskra Jaroměř921636.51227
11.ŠK DDM Třebechovice p/O910823.5-25113
12.TJ Jiskra Nový Bydžov900923.5-2570

databáze ŠSČR
<< 8.kolo 10.kolo >>
© 2009-2024 ŠO TJ Jiskra Hořice