ŠO TJ Jiskra Hořice

Krajská soutěž 11. kolo - 31.3.2019

TJ Lokomotiva Trutnov4 : 4TJ Jiskra Hořice B

2030F   (1)   Friedrich Vladimír½ : ½Šedivý Aleš   (3V)   1909F
1747N   (3)   Albrecht Zdeněk½ : ½Málek Tomáš   (5)   1750F
1687F   (4)   Dadok Daniel½ : ½Rybáček Lukáš   (6H)   1719F
1806F   (6)   Kopřiva Pavel½ : ½Stejskal Michal   (7)   1644F
1649F   (8)   Harantík Josef½ : ½Kulhánek Jáchym   (8)   1655F
1527F   (9)   Killar Dominik½ : ½Dousek Otakar   (15)   1770F
1171N   (12)   Retek David1 : 0Bukvic Jiří   (16)   1684F
1283N   (18)   Urban Alan0 : 1Šádek Vojtěch   (17H)   1592F

partie

Bod z Trutnova na závěr

    Skončila Krajská soutěž družstev. Byla krásná jarní slunečná neděle a naše Béčko odehrálo letošní poslední zápas v Trutnově. Sestava se opět nerodila lehce. Svou druhou povinnou partii musel odehrát Aleš a kromě něj jsme měli k dispozici další čtyři "písmenkové" hráče. Protože však nastoupit mohou maximálně tři, dali jsme přednost mladým Lukáši Rybáčkovi a Vojtovi Šádkovi. Zbylých pět hráčů nesmělo mít "písmenko". Jasní byli Tomáš, Míša, Jáchym a druhý řidič Ota. Najít posledního hráče nebylo jednoduché. Nakonec si rád zahrál Jirka Bukvic a mohlo se jet v osmi. Partie k přehrání se k nám dostaly poněkud později, ale přece, a tak nejprve zápas trochu okomentujeme.

    Aleš neměl snadnou úlohu. Černými se mu podařilo jakékoli snahy svého soupeře o protihru eliminovat a bez problémů remizoval. V Tomášově partii se nic zvláštního nestalo, partie skončila ve vyrovnané pozici rychlou remízou. Lukášova partie byla o něco delší, ale v konečné pozici stál náš hráč mírně hůř. Míša nevyřešil dobře problémy zahájení a byl bez pěšce. Soupeř však nepokračoval dobře a umožnil Míšovi vyrovnat. Jáchymova partie měla přes 60 tahů, ve které musel Jáchym zachraňovat špatnou pozici. To se mu povedlo s přispěním soupeře až ve věžové koncovce s pěšcem méně. Ota nesehrál dobře zahájení a dostal se do značných problémů. I zde domácí hráč nevyužil nabízené příležitosti a pozice se vyrovnala. Jiří stál dlouho vyrovnaně, ale ve střední hře se do pozice malinko zamotal. Vzniklá koncovka dvou volných pěšců b+c se bránit nedala. Remízu v zápase zachránil Vojta, když při oboustranných rošádách byl jeho útok prakticky po celé šachovnici preciznější a razantnější.

    Celkově tedy remíza se štěstím, již pátá v soutěži. A podobně jako vloni, i letos jsme se stali rekordmany v počtu zápasových remíz. V následujících řádcích se hezkým způsobem věnuje náš stálý, osvědčený a dobrými nápady hýřící reportér Lukáš Kapras celkovému hodnocení vystoupení B týmu v soutěži.

    V posledním zápase sezóny zajíždělo Béčko za soupeřem daleko až na pomezí Krkonoš a díky Vojtovi, který jako jediný svoji partii dotáhnul do vítězného konce, neodjelo bez bodového zisku. Partie k přehrání nejsou (dostaly se k nám později, viz komentář výše - pozn. CM) a ani žádné postřehy se ke mě nedonesly, proto si níže dovolím ohlédnutí za skončenou soutěží, třeba se ke mně ještě někdo další s konečným zhodnocením připojí.

    Stejně jako v minulém ročníku, ani letos se za svůj výkon rozhodně stydět nemusíme, v Krajské soutěži družstev jsme opět hráli velice důstojnou roli. Pouze nejtěsnějším rozdílem jsme prohráli s prvními dvěma týmy soutěže. V počtu zápasových remíz jsme byli opět ze všech týmů nejúspěšnější, druzí jsme dopadli co do počtu vítězných partií! V konečné tabulce jsme si oproti minulému roku o jednu příčku polepšili. Převážná část hráčů měla nadpoloviční úspěšnost, někteří uhráli ještě více. Zahráli si skoro všichni hráči z naší soupisky. Pouze Eliška Johnová (náročné studium) a Jarda Štefan (zahraniční pracovní pobyt) nenastoupili k žádné partii. Sice nás to výsledkově výrazně nepoškodilo, ale ke dvěma utkáním se nás potřebných osm hráčů bohužel nesešlo. Pět tzv. "písmenkových" hráčů na soupisce bylo jistě komplikací při skládání zápasových sestav. Velikou devízou byli naši skvělí mladíci Míša, Vojta, Jáchym a Lukáš. Poděkování přísluší rodičům dvěma prvně jmenovaným, neboť jsou přespolní. Uznání je pochopitelně namístě Jakubovi Šafaříkovi, že kluky na partie výborně připravuje a dostal je na úroveň, kdy v pohodě hrají i Krajský přebor. Kluky nutno pochválit i za výbornou docházku, za celou soutěž dohromady vynechali pouze pět partií.

    Trochu blíže k našim jednotlivým hráčům od konce soupisky. Já jsem týmu bohužel příliš nepomohl (s tímto názorem nelze v žádném případě souhlasit, 4,5 bodu ze 7 partií, tedy 64% úspěšnost, je výborný výsledek - pozn. CM). Velice vydařenou premiéru má za sebou Vojta Šádek, a to je hned zisk sedmi bodů z deseti partií, jen tak dál! Pan Bukvic své soupeře moc šetřil. I Ota Dousek už v této soutěži zažil mnohem lepší časy. Nicméně je to pro náš klub naprosto nepostradatelný člen, který, pokud jenom trochu může, je připraven pomoci hráčsky, řidičsky i rozhodcovsky. Kromě toho letos obětavě vykonával nevděčnou roli kapitána Céčka v Regionálním přeboru, tradičně spravuje naše partie po utkáních a zajišťuje jejich počítačové rozbory. Jirka John se více věnuje ligovému pískání, spolehlivě nám pomohl proti Ortexu Hradec Králové. Doufejme, že v příští sezóně nebude Kamila Šafaříka tolik zaměstnávat otcovství a bude opět spolehlivě nastupovat. Láďa Kašpar výborně vypomohl při dvou venkovních střetnutích. Pavel Kos bohužel nastoupil pouze dvakrát, v domácím střetnutí s Ortexem sehrál vynikající partii. Jáchym Kulhánek prokázal, že z něho vyrostl výborný útočný hráč a vedl si famózně, když nasbíral sedm bodů z deseti partií, a to dokonce bez prohry! Skvěle si vedl také Míša Stejskal, který zapracoval na větší herní agresivitě. Získal pět a půl bodu taktéž z deseti partií. Zvláště jeho vítězství nad vedoucím naší soutěže Vaškem Portychem bylo drtivé. Pět a půl bodu z devíti partií Lukáše Rybáčka je rovněž velikým příslibem do budoucna. Tomáš Málek nejenom spolehlivě nastupuje, když vynechal pouze jedinou partii, ale i hraje. Sice zaznamenal "jenom" poloviční úspěšnost, zato však na obtížné druhé či třetí šachovnici (zvlášť jeho výhra s jičínským Sajdlem byla hodně povedená - pozn. CM). Vladimír Luštinec se pro letošek ochotně zhostil úlohy kapitánské. Sice neuhrál nadpoloviční počet možných bodů, ale v partiích hrál jasně pro družstvo a ne pouze pro sebe. Aleš Šedivý nám byl dvakrát moc platný hlavně jako řidič. O jeho výtečném výkonu v Novém Bydžově jsem již referoval. Ctirad Matonoha alias Doktor jasně ukázal, že herně do této soutěže nepatří, především při domácích utkáních byl navíc moc důležitý jako soudce, fotograf a posléze i hezky reportoval. A konečně Jarda Flašar získal na vedoucí šachovnici tři body ze čtyřech partií bez prohry, v Nové Pace svého zkušeného soupeře přiváděl doslova k zoufalství.

    Nesmíme zapomenout ani na paní Příhodovou, která nejen, že ochotně doprovázela Míšu na zápasy, ale i díky ní jsou reportáže doprovázeny hezkými fotografiemi - pozn. CM.

    Závěrem tedy nezbývá než doufat, že se družstvo nerozpadne a bude atakovat příčky nejvyšší i v příští sezóně.


Lukáš Kapras, Ctirad Matonoha (kurzivou)


foto
Fotogalerie (Michaela Příhodová)


Další výsledky:

ŠK Lomnice n/P B3.5 : 4.5ŠK Sobotka 2009
ŠK AD Jičín C6.5 : 1.5TJ Nová Paka
TJ Lázně Bělohrad5 : 3ŠK Lípa C
TJ Dvůr Králové n/L B3 : 5TJ Spartak Vrchlabí B
TJ Jiskra Nový Bydžov3.5 : 4.5ŠK ORTEX Hradec Králové

Poř. DružstvoZáp.VRPSk.Par.B

1.TJ Lázně Bělohrad1191157.04528
2.ŠK ORTEX Hradec Králové1181249.53125
3.ŠK AD Jičín C1172251.53323
4.TJ Spartak Vrchlabí B1153347.02718
5.TJ Jiskra Hořice B1145249.03517
6.TJ Dvůr Králové n/L B1151546.53016
7.ŠK Sobotka 20091151541.52616
8.TJ Jiskra Nový Bydžov1143446.03115
9.ŠK Lípa C1140744.52912
10.TJ Lokomotiva Trutnov1114638.0197
11.ŠK Lomnice n/P B1121834.5227
12.TJ Nová Paka11101023.083

databáze ŠSČR
<< 10.kolo
© 2009