ŠO TJ Jiskra Hořice

Krajská soutěž 5. kolo - 16.12.2018

TJ Jiskra Hořice B4 : 4ŠK Sobotka 2009

2046F   (1V)   Flašar Jaroslav½ : ½Pazdera Tomáš   (1)   1880F
1732F   (5)   Málek Tomáš½ : ½Pipek Petr   (3)   1578F
1616F   (6H)   Rybáček Lukáš1 : 0Tomášů Martin   (4)   1717F
1594F   (8)   Kulhánek Jáchym½ : ½Najman Jan   (5)   1825F
1776F   (15)   Dousek Otakar0 : 1Horáček David   (6H)   1900N
1702F   (16)   Bukvic Jiří0 : 1Drahotský Luboš   (7H)   1862F
1537F   (17H)   Šádek Vojtěch1 : 0Patočka Josef   (8)   1640F
1692F   (18)   Kapras Lukáš½ : ½Dudek Jaromír   (10)   1651F

partie

Béčko drží neporazitelnost

    V posledním utkání v letošním kalendářním roce jsme dnes v rámci pátého kola Krajské soutěže přivítali silný tým hájící barvy malebného městečka básníka Fráni Šrámka ze Sobotky. Hosté dorazili s kádrem základní sestavy až na jediného náhradníka. Při pohledu na ELO ratingy nominovaných sestav na zápas jsme tedy nebyli favority. Sešli jsme se v potřebném počtu osmi lidí i s Jáchymem, Míšu dnes pouze nahradil Jiří. Rozhodčím tak v klidu mohl být "smrtelně" onemocněný Doktor, fandil náš nehrající kapitán Lušťa. Navíc se objevil podpořit své mladé svěřence, kteří nás dnes opět výrazně podrželi, jejich trenér Jakub "Šáfa" Šafařík. Tomu si zde dovolím za celý náš mančaft vyjádřit upřímnou soustrast k úmrtí jeho obětavé babičky.

    Míša Stejskal vypadl z osvědčené sestavy kvůli horečce, nahradil ho Jirka Bukvic, který si odbyl letošní premiéru v této soutěži. Uzdravil se také Jarda Flašar a tak mohl Ctirad Matonoha dělat nehrajícího rozhodčího a Vláďa Luštinec nehrajícího kapitána.

    Dále se pokusím o nějaké postřehy k tomu, co se událo na samotných šachovnicích. Na první vedoucí nastoupil náš pozoruhodný šachový kouzelník Jára Flašar. Proti Skandinávské svého soupeře zvolil pro něho nenáročnou variantu, kde držel pika víc. Z brzkých zápletek Jarda brzy vydobyl tři pěšce proti střelci. I nadále se Fritzovi Jardovo počínání nelíbilo, ale ten nakonec remízu umně vyčaroval, maje postouplého pěšce proti střelci v závěrečné pozici.

    Na první desce se hrál Skandinávský gambit. Toto zahájení je charakteristické tím, že čím déle bílý svého pěšce brání, tím hůře dopadne. Černý však nehrál přesně a tak se Jardovi podařilo pěšce udržet. Pak se ale rozhodl, že "odevzdá" figuru za tři pěšce (bylo to obyčejné přehlédnutí). Naštěstí soupeř s ubývajícím časem nenalezl uplatnění získaného materiálu a Jardovi se podařilo partii zremizovat.

    Na druhé desce Tomáš korektně udržel svého nebezpečného a stále se zlepšujícího soupeře. Černými absolutně v pořádku, Petr má ELO podhodnocené.

    Tomáš rozehrál zahájení, po kterém se pozice brzy zavřela. Bílému se podařilo otevřít f-sloupec a stál dobře. Tomáš černými tlak neutralizoval a tak se záhy podepsala remíza.

    U Lukáška jsem zaslechl názory o tom, že bylo předčasné ho nasazovat na tak přední šachovnici. Naštěstí se tyto domněnky ukazují mylnými a je moc vidět Jakubova skvělá trenérská práce. Lukáškovi sedí pozice Dámského gambitu, dnes věděl, co hraje. Klidně a systematicky přehrál svého daleko zkušenějšího soupeře, který kapituloval, když byl o dva pěšce chudší. Po zásluze partie dnešního zápasu. Jen tak dál, Luky!

    Lukáš na třetí desce získal ve Slovanské brzy po zahájení pěšce. Pak se mě zdálo, že si s pozicí neví rady, protože se oba hráči střídali v provádění podezřelých tahů. Náš hráč ale neměl kam spěchat a rozhodující úder nakonec našel.

    Doktor Najman je též ostříleným hráčem a smír v klidné partii je pro Jáchyma černými jistě velice dobrým výsledkem.

    Jáchym získal v Rétiho hře kvalitu. Bílý ale své lehké figury postavil na silná pole a tak materiální nevýhodu víceméně zneutralizoval. Jáchym se pak i kvůli nedostatku času rozhodl pro opakování tahů.

    Ota zvolil naprosto originální zahájení, ale i bílými se brzy dostal do nepohodlí. Dělal, co mohl a dohrával jako poslední. Dnes to ale na pozorného soupeře prostě nestačilo.

    Ota se dnes rozhodl v partii improvizovat. Nutno říct, že improvizace se mu vůbec nepovedla. Brzy ztratil pěšce, svého bělopolného střelce vyvinul až ve střední hře, na soupeřovu polovinu se prakticky vůbec nedostal. Není divu, že se mu pozice nakonec úplně rozpadla.

    Pan Bukvic se v Birdově hře celou partii urputně bránil. Jeho soupeř si ale šel za svým, postupně získal tři pěšce a partie tedy udržet nešla. Jiří byl dost znechucený a jeho sebekritický výstižný komentář po partii je nepublikovatelný.

    Řekl bych, že i když se Jirka urputně bránil, stál dlouho vyrovnaně. Pak se ale bílému podařilo udělat našemu hráči v pozici nějaké slabiny a získat přitom několik pěšců. Prakticky bylo po partii.

    Vojta neměl tentokrát při partii u sebe na posilnění svoje tradiční brusinky v čokoládě. Proti sobě navíc nekompromisního kvalitního borce pana Patočku, a tak jsem já osobně moc v náš úspěch v této partii nevěřil. Velice mne těší, že se Vojtovi tímto mohu omluvit. Nebojácně se vrhl do nástrah Sicilky. Razantně zaútočil přes f-sloupec na svého trochu indisponovaného soupeře, který v obraně přehodil tahy. Posléze se dostal do smrtících vazeb. Výsledkem po výměnách pak byla dáma proti střelci a pěšci. Vojta si následnou realizaci trochu znesnadnil, když si nechal nasadit vidle od jezdce. Naštěstí byl ale nadále aktivní s napadením kritického pole f7. Zůstala mu aktivní věž proti střelci, kterého dokázal vyšachovat a bylo konečně vymalováno.

    Byla to zvláštní partie. Jakoby žádný z hráčů nechtěl vyhrát. Jak píše Lukáš, Vojta v Sicilské hezky otevřel f-sloupec a po chybě soupeře získal materiál. Ten však hned vrátil, ale ani černému se nechtělo hrát vyrovnanou pozici a tak hned znovu, podruhé v partii, nabídl Vojtovi materiál, který si už náš hráč ponechal.

    V mojí partii jsme si s panem Dudkem navzájem oplatili po jednom pozičním omilostnění soupeře a jelikož jsem na závěr partie nenašel odchycení svého střelce, který tam byl, zaknihovali jsme smír a já mohl "slavit" neprohru. Zápasový bod nakonec myslím bereme.

    Na osmé desce hrál Lukáš Skandinávskou, ze které nevyšel nejlépe. Díky další Lukášově dobré hře se ale bílému nepodařilo získat výraznější převahu, a tak partie skončila remízou v koncovce lehkých figur.

    Po Vánocích nás první zápas v novém roce čeká 13. ledna ve Vrchlabí. Tak snad cesty budou sjízdné a nebylo by od věci pokusit se revanšovat za pro nás smolný zápas Áček minulý týden v Krajském přeboru. Budeme posilněni mojí neúčastí.

    Zajímavá poznámka na závěr. Béčko (a možná všechna naše družstva) by mělo všechna svá utkání hrát venku a to ze dvou důvodů. Za prvé, kvůli výsledkům. Tři zápasy doma a tři remízy, zatímco dva zápasy venku a dvě výhry. A za druhé, opět se nám nepodařilo splnit povinnost domácího týmu - poslat vedoucímu soutěže výsledek zápasu. Ve druhém kole se to "povedlo" zástupcům céčka, tentokrát selhala technika. Takže raději hrát venku a vyhnout se hrozbě pokuty :-)

    S přáním klidných, spokojených svátků a především pevného zdraví a štěstí do roku 2019.


Lukáš Kapras, Ctirad Matonoha (kurzivou)


foto
Fotogalerie (Ctirad Matonoha)


Další výsledky:

ŠK Lípa C7 : 1TJ Nová Paka
TJ Lázně Bělohrad7 : 1ŠK Lomnice n/P B
TJ Jiskra Nový Bydžov3 : 5ŠK AD Jičín C
TJ Lokomotiva Trutnov3.5 : 4.5TJ Dvůr Králové n/L B
TJ Spartak Vrchlabí B4 : 4ŠK ORTEX Hradec Králové

Poř. DružstvoZáp.VRPSk.Par.B

1.TJ Lázně Bělohrad541027.02313
2.ŠK AD Jičín C541025.01513
3.TJ Spartak Vrchlabí B531124.51710
4.ŠK ORTEX Hradec Králové531123.01510
5.TJ Dvůr Králové n/L B531122.01610
6.ŠK Lípa C530226.0209
7.TJ Jiskra Hořice B523022.5179
8.TJ Jiskra Nový Bydžov511316.5104
9.ŠK Sobotka 2009511316.574
10.TJ Lokomotiva Trutnov501416.0101
11.ŠK Lomnice n/P B501410.071
12.TJ Nová Paka500511.050

databáze ŠSČR
<< 4.kolo 6.kolo >>
© 2009