ŠO TJ Jiskra Hořice

Okresní přebor škol Jičínska

    Uskutečnil se jako již tradičně v hořické sokolovně, kvůli určitým technickým problémům a uzávěrce přihlášek krajského kola dva týdny dopředu v poněkud netradičním termínu – v sobotu 5. ledna. Výrazně to ovlivnilo účast. Zatímco v minulých ročnících se sjíždělo dvanáct a více družstev, letos jich přijelo jenom pět. Méně, než bylo loni v kategorii 6. – 9. tříd. Pro organizátory z krajského šachového svazu to je účast tak nezajímavá, že výsledky dosud nebyly zveřejněny, stejně jako výsledky OP Trutnovska, kde byla účast podobná. Rovněž o příspěvku na ceny si můžeme nechat jenom zdát. Pěkně jen ve vlastní režii.

    V kategorii nejmladších se zúčastnili pouze sobotečtí. Jelikož jich bylo šest, zahráli si pěkný turnaj každý s každým. Jonáši Poláškovi se podařilo vyhrát všechny své partie.

    V kategorii 6. – 9. tříd se utkala družstva ZŠ Sobotka a ZŠ Husova Jičín. Z postupu se radovali jičínští, zejména zásluhou Jílka a Jakubce, kteří vyhráli všechny své partie na prvních dvou šachovnicích.

    Kategorie středních škol byla výkonnostně snad ještě silnější než v minulých letech. Gymnazisté z Jičína bojovali ve složení Sucharda, Lajbl, a bratři Kabelkové, proti nim stáli na straně novopackého gymnázia Fojt, Sucharda, Kraus, Dytrych. Pikantní byl bratrovražedný boj bratrů Suchardů, kteří navštěvují každý jiné gymnázium a málem se utkali na jedné šachovnici. Výkonnostně i věkově na tom byli lépe jičínští, v zápase se to však moc neprojevovalo a o prvním místě rozhodovala až poslední partie na poslední čtvrté šachovnici. Do krajského kola se po zásluze probojovala obě družstva. Lepařovo gymnázium si druhým místem vybojovalo postup do celostátního finále (ač podle závěrečné zprávy hlavního rozhodčího vyhrávaly pouze hradecké školy), novopačtí gymnazisté bez svého nejlepšího hráče dosáhli jen na příčku pátou. Věřím, že s Petrem Fojtem by promluvili do pořadí na prvních místech.


Jiří John

© 2009