ŠO TJ Jiskra Hořice

Druhá liga 3. kolo - 13.11.2016

TJ Jiskra Hořice4 : 4Chess Most

2172F   (1)   Richterová Nataša½ : ½Horák Michal   (1)   2338F
2190F   (2)   Šafařík Jakub½ : ½Hrbolka Ladislav, ml.   (2)   2241F
2067F   (5)   Flašar Jaroslav0 : 1Vágner Tomáš   (3)   2224F
2062F   (6)   Matonoha Ctirad0 : 1Horák Aleš   (4)   2126F
1920F   (7)   Štefan Jaroslav0 : 1Hrbolka Ladislav, st.   (6)   2094F
1947F   (8)   Šedivý Aleš1 : 0Špírek Adam   (7)   2057F
1979F   (11)   Rusnák Jan1 : 0Kuchař Tomáš   (8)   1966F
1942F   (14)   Luštinec Vladimír1 : 0Pešek Radomír   (13)   2052F

partie

Dnes na víc nebylo

    Třetím kolem pokračovala druhá liga. Letos poprvé jsme se představili doma a naším soupeřem bylo družstvo z Mostu. Hosté přijeli skoro v základní sestavě, chyběl jim jen jeden hráč. V tu chvíli jsme si vzpomněli na reportáž na stránkách Děčína z minulého kola, ve které byl rozbor šancí pro toto utkání a psalo se tam, že pokud se Most sejde, měl by vyhrát. Tomu nasvědčoval i pohled na ela na jednotlivých šachovnicích. Papírově jsme byli lepší jen na sedmé šachovnici a to ještě jen o zanedbatelných 13 bodů.

    Z naší sestavy vypadl David Sucharda kvůli účasti na polofinále MČR juniorů do 18 a 20 let, které startovalo v neděli ve čtyři hodiny odpoledne v Neratovicích (vůbec jsme neporozuměli tomuto časovému rozvrhu, protože podobné problémy určitě řešilo mnoho druholigových týmů). David nechtěl z pochopitelných důvodů hrát pod časovým tlakem a proto jsme mu umožnili v klidu se připravit na první kolo (bohužel soupeř byl nad jeho síly).

    Na zápase bylo kuriózní to, že ho pískali dva náhradní rozhodčí. Protože delegovaný rozhodčí Ota Dousek na svoji delegaci jaksi zapomněl (prý mu nedal nikdo vědět), ujal se pískání kapitán domácích Ctirad Matonoha. Mezitím jsme telefonicky požádali o pomoc Jirku Johna, který se dostavil krátce po začátku utkání a převzal řízení jako druhý náhradní, nehrající rozhodčí. Nyní k jednotlivým partiím.

    Na první šachovnici nastoupila poprvé v domácím prostředí Nataša Richterová a premiéra to byla vcelku povedená. Bez větších obtíží si došla pro první půlbodík za náš tým. Pokud by partie neskončila trojím opakováním pozice, tak by to byla asi ona, kdo by mohl usilovat o výhru, ale se soupeřem s elem přes 2300 by jí stejně nečekala snadná práce. Tato partie skončila jako první a nikdo nemohl vědět, komu tato remíza bude vyhovovat.

    Na dvojce nejprve Kuba Šafařík musel na příkaz zástupce kapitána odmítnout remízu, ale na víc než na remízu to asi nebylo. V analýze soupeři hledali spoustu zápletek, do kterých byl Kuba ochotný jít jen kdyby se prohrávalo a bylo by potřeba vyhrát. Remíza určitě nebyla ztrátou.

    Na trojce Jarda Flašar zanedbal vývin figur na dámském křídle a soupeř toho dokázal využít. V této partii bylo k remíze hodně daleko.

    Na čtyřce Ctirad Matonoha rozehrál klidné zahájení, ale ve střední hře zahrál neopatrný tah dámou a dostal se pod tlak. Soupeř ale zahrál nepřesně, avšak náš hráč toho nedokázal využít.

    Na pětce se Jarda Štefan nebojácně pustil do svého soupeře, ale bohužel se mu nepodařilo natahat pěšce podle svých představ a pozice se začala zhoršovat. Nedala se zachránit ani koncovka v různobarevných střelcích.

    Na šestce Aleš Šedivý sehrál prapodivnou partii. Soupeř ho mačkal a Aleš chodil figurkami tam a zpátky na třech posledních řadách. Když už se zdálo, že si soupeř s partií snadno poradí, tak přišla chyba, při které se Alešovi podařilo vysmeknout se z matových sítí, ale pozice byla pořád hodně špatná. Soupeř ale chyboval znovu a při zjednodušení pozice zbyla Alešovi figura navíc, kterou ve správný okamžik vrátil při přechodu do vyhrané pěšcovky. V této partii Aleš neporazil soupeře, ale soupeř porazil sám sebe.

    Na sedmičce se Honza Rusnák dostal v zahájení k velké iniciativě a ve 12. tahu měl pěšce na c4,d5,e5,f4. Soupeř navíc dovolil průlom v podobě tahu c5 a d6 se ziskem figury za tři pěšce. Honza pokračoval v útoku a soupeře v partii k ničemu nepustil. Zasloužená výhra.

    Na osmičce se Vláďa Luštinec předháněl se soupeřem v tom, kdo udělá víc chyb. Naštěstí pro nás to byl právě soupeř, kdo jich udělal víc a dovolil našemu hráči vyhrát.

    Celkově tedy 4:4. V zápase jsme otočili minimálně dvě partie a můžeme být rádi, že jsme uhráli důležitý bod v boji o záchranu. Soupeři byli z výsledku zřejmě nešťastní, protože v roztržitosti si u nás zapomněli soupisku a jeden hráč dokonce tašku s nedojedenou svačinou. Zápas jsme ještě zhodnotili zhruba hodinovým posezením v restauračním zařízení.

    V příštím kole zajíždíme do dalekého Ústí nad Labem, které je zatím s jedním bodem na posledním místě tabulky. Ta je ale pořád dost vyrovnaná a pokud nechceme spadnout do pásma sestupu, musíme v Ústí bodovat. Určitě nás nečeká lehká práce a dá se očekávat, že i Ústí vezme tento zápas jako klíčový a postaví to nejlepší co bude mít k dispozici.


Jan Rusnák, Ctirad Matonoha


Zasloužená remíza se sympatickým soupeřem

aneb reportáž očima nehrajícího náhradního rozhodčího, v podstatě diváka

    V neděli 13. listopadu hostilo naše A družstvo tým Chess Most, složený ze samých zkušených ligových hráčů. Chystal jsem se jít po obědě rozšířit řady diváků, když se dostavilo první překvapení. Těsně po desáté mi zavolal předseda Luštinec, kde jsem, že mám rozhodovat zápas s Mostem. Po chvilce marného vysvětlování, že se mne snaží delegovat místo delegovaného rozhodčího Oty Douska jsem urychleně vyrazil a převzal řízení zápasu. Mostečtí zřejmě také četli předpověď Zdeňka Jandy, že jestli se sejdou, pravděpodobně vyhrají, a sešli se téměř v základní sestavě, s jediným náhradníkem. Naše sestava byla oslabena o jednu z nadějí našeho kraje, Davida Suchardu, avšak posílena o zkušeného Vláďu Luštince. Pohled na soupisky prozrazoval, že zejména na prvních čtyřech šachovnicích bude pro nás každá remíza velice cenná. Problesklo mi hlavou, že pokud to vepředu udržíme, na zadních šachovnicích bychom mohli bodovat. Spoléhal jsem zejména na Aleše a Vláďu, překvapit však mohli i Honza nebo Jarda.

    Samotný úvod nám přinesl dvě příjemná překvapení. Nataša se na svou partii důkladně připravila, možná jí pomáhal i Tomáš, který se rovněž přijel na zápas podívat, a udržela ve složité a ostré pozici mírnou výhodu až do doby, kdy se se soupeřem s téměř mistrovským elem dohodla na remíze. Honza sehrál rovněž excelentní partii a nedal svému soupeři šanci. To však se již Ctirad dopustil drobné nepřesnosti a zkušený soupeř toho bez problémů využil. Marně hledal souhru figur Jára Flašar. I když měl dvě lehké figury za věž, soupeř mu nenechal zkonsolidovat figury a Jára musel kapitulovat. Cenný bod přidal Vláďa Luštinec, který měl trochu více štěstí než soupeř. To se již blížila první časová kontrola a vrcholily časové tísně. Na druhé šachovnici Kuba zkušeně držel svého papírově silnějšího soupeře, více než remízu však v pozici neměl. Na té se také se soupeřem nakonec dohodl. To již se hrálo pouze na páté a šesté šachovnici. Naštěstí. Přidání času přineslo další překvapení. Oboje hodiny přidaly místo třiceti minut pouze patnáct. Hosté mne velkoryse nechali přidat hráčům po patnácti minutách a nehleděli na nějakou minutu při složitém přenastavování ani na vyrušení, které s tím bylo spojené. Za to jim bezpochyby patří dík, protože stav byl vyrovnaný 3:3 a mohlo záležet na každé maličkosti. Na páté šachovnici bojoval Jarda Štefan. Nebojácně získal poziční převahu a stupňoval tlak, jeho soupeř však operoval nebezpečnou dvojicí střelců, která se ukázala být v koncovce, kam zkušený soupeř partii převedl, rozhodující. Vše záleželo na Alešovi. Od začátku stál poněkud stísněněji, protože se soupeři bránil svou oblíbenou vlastnoručně vylepšenou variantou francouzské obrany. Věřil jsem, že pozici udrží. Nyní však musel vyhrát. Naštěstí soupeř, ještě v okamžiku, kdy se vedle bojovalo a situace byla nejasná, ve snaze rychle zvítězit, riskantně obětoval střelce, takže nyní měl Aleš figuru proti třem pěšcům. Pečlivou a přesnou hrou odrazil všechny soupeřovy hrozby a zvolna stupňoval převahu. Soupeř však měl stále remizové možnosti. Dokonce i v okamžiku, kdy Aleš obětoval jezdce za zisk krytého volného pěšce mohl partii remizovat. Naštěstí si remizové varianty kromě Aleše asi nikdo nevšiml a soupeř přetažením áčkového pěšce zpečetil svou prohru. Možná jsme měli trochu více štěstí než soupeři, bojovnou hrou jsme si však remizu zasloužili, obzvláště když v minulém zápase stálo štěstí hned v několika partiích na straně soupeře.

    Těsně před koncem zápasu se přišel podívat i delegovaný rozhodčí, takže došlo ke kuriosní situaci, při níž byli zápasu účastni hned tři rozhodčí, kteří se nějakým způsobem podíleli na řízení zápasu. Po zápase se prokázalo, že všechny naše hodiny DGT 2010 s hnědým pruhem jsou ze stejné série a jeví stejnou poruchu, zmiňovanou v manuálu na stránkách ŠSČR, v módu 19 přidávají ve druhé periodě místo 30 minut 15 a v módu 20 přidávají 30 minut kdy se jim zamane. Pro další domácí zápas, s družstvem Jičína, musíme situaci nějak vyřešit, protože všichni soupeři nemusí být tak tolerantní, jako ti z Chess Most.


Jiří John


Další výsledky:

ŠK Zikuda Turnov B4.5 : 3.5SK Děčín
ŠK Slavoj Litoměřice3.5 : 4.5Bartoš Unichess B
Sokol Mladá Boleslav4.5 : 3.5ŠK Teplice
Sokol Bakov nad Jizerou5.5 : 2.5ŠK AD Jičín D
TJ Desko Liberec4.5 : 3.5ŠK Spartak Ústí nad Labem

Poř. DružstvoVRPSk.Par.B

1.Sokol Bakov nad Jizerou30017.5159
2.Bartoš Unichess B30015.0119
3.ŠK Zikuda Turnov B20112.076
4.Chess Most11112.0104
5.TJ Jiskra Hořice11111.574
6.Sokol Mladá Boleslav11110.054
7.SK Děčín10212.583
8.ŠK Slavoj Litoměřice10212.583
9.ŠK AD Jičín D10211.563
10.ŠK Teplice10211.073
11.TJ Desko Liberec10210.063
12.ŠK Spartak Ústí nad Labem0128.541

databáze ŠSČR
<< 2.kolo4.kolo >>
© 2009-2024 ŠO TJ Jiskra Hořice