ŠO TJ Jiskra Hořice

Vydařený začátek sezóny!

    Po skvělém výkonu v Červeném Kostelci (28. září, odkaz zde), kde naši jediní dva zástupci, Lukáš Rybáček a Jáchym Kulhánek, dělili celkově první místo shodným počtem šesti bodů v konkurenci 44 šachistů a šachistek jsme se s očekáváním vydali do Studence, kde letos odstartovala série Velkých cen, rapidových turnajů pro mládež, započítávaných do KP v Rapid šachu.

    Studenecká ZŠ leží v krásném prostředí, obklopena zelení. Pořadatelé se opravdu snažili. Více než stovku mladých hráčů, hráček a jejich doprovodů zde 15. října uvítal nejen ředitel školy, který připomněl zajímavou historku z dějin Studeneckého šachu, ale i pan starosta, který popřál mnoho úspěchů ve hře. Každá z kategorií měla pro sebe vlastní třídu, diváci se příliš nenachodili, protože všechny třídy byly na jednom patře, dokonce i jídelna s bufetem se nacházela nedaleko v mezipatře. Jídlo bylo výborné, obsluha vlídná.

    Naše výprava byla tentokrát čtyřčlenná. Lukáše s Jáchymem doplnili ještě Míša Stejskal a Saša Chromý.

    Lukáš Rybáček se tentokrát musel spokojit se stříbrem, protože jeho kategorii kraloval velice talentovaný Pepa Cibulka z Hronova.

    Ostatní naši borci se spolu utkali v kategorii do 12 let. Zatímco Saša zatím sbíral většinou pouze zkušenosti, Jáchym s Michalem se utkali o čelo tabulky. Michal nenechal nikoho na pochybách, že letošní ročník se chce pokusit vyhrát a zkušeně v turnaji zvítězil, aniž by okusil hořkost porážky. Jáchymovi se tentokrát nedařilo tak jako v Kostelci, nedokázal se koncentrovat na partie, jak bylo třeba, a dvakrát se musel sklonit před uměním soupeřů. I jeho celkově šesté místo však lze považovat za úspěch, protože se utkal s nejlepšími hráči v kraji.

    Za foto děkujeme Michaele Příhodové. Výsledky na stránkách KHŠS spolu s odkazem na Chess-results zde.


foto foto foto


    V neděli 16. října, po těžkém turnaji VC, naši mladí šachisté zahájili i sezónu soutěží družstev dospělých. Naštěstí jeli pouze do Hradce králové na utkání s B družstvem místního Sokola. Naši soupeři měli, až na první dvě šachovnice, "papírovou" převahu, ale naši mladí, rozehraní předešlého dne ve Studenci, hráli velmi zodpovědně, pečlivě a bez bázně. Po dvou hodinách hry se hrálo stále na všech šachovnicích a Jáchym, Lukáš i Míša drželi vyrovnané pozice. Pak se začala hra lámat. K překvapení možná všech přítomných právě ve prospěch našich mladých hráčů. Jáchym vyhrál své vůbec první mistrovské utkání dospělých, ke kterému nastoupil. Nepamatuji, že by se to kdy podařilo jinému hráči. Zaslouženě zvítězil i Lukáš. Jen Míša, u kterého asi hrála značnou roli únava z předchozího dne, se dopustil nepřesnosti v jinak zcela vyrovnané pozici a soupeři podlehl. Vítězství 4:1 je však obrovským úspěchem a dá se říci překvapením kola. V neděli 6. listopadu jedeme sehrát další utkání, tentokrát s C družstvem stejného oddílu, doufejme, že i s ním se nám podaří hrát stejně dobře a zodpovědně.

    Podrobné výsledky a reportáž Lukáše Kaprase zde.


    V sobotu 22. října odstartovalo MČ mládeže v praktickém šachu. I náš oddíl tam měl po několika hubených letech, která vystřídala doby slávy, kdy hořická výprava vozila stejně (a někdy i více) medailí jako zbytek královéhradeckého kraje, svého zástupce. Byl jím Míša Stejskal. Ač tam nejel coby jeden z favoritů, dokonce se kvalifikoval až jako náhradník, po celou dobu turnaje se držel v první polovině a nakonec obsadil s 5,5 body pěkné 23. místo (mezi osmdesátkou nejlepších chlapců a dívek z celých Čech). Třikrát se musel sklonit před umem svých soupeřů, pětkrát se radoval z vítězství, jednou udržel remízu s mnohem zkušenějším kolegou z kraje.

    Výsledky na stránkách KHŠS spolu s odkazem na Chess-results zde.


    Všem gratulujeme k úspěšnému startu a přejeme mnoho příjemných zážitků za šachovnicí i v dalších šachových kláních nadcházející sezóny.


Jiří John

© 2009