ŠO TJ Jiskra Hořice

VC Hořic se zúčastnilo 119 chlapců a dívek!

    V pořadí třetí VC letošní sezóny se konala v sobotu 14. ledna 2017 v Hořicích. Úctyhodný počet účastníků je dalším důkazem, že šachy se začínají těšit větší oblibě, zejména mezi dětmi mladšího školního věku. Rovněž potěšitelné je, že i mezi dívkami. Mezi 35 účastníky kategorie do 10 let jich bylo celých deset!

    Vyšší nárůst účastníků turnajů vede k zamyšlení nad prostorami, kde se turnaje pořádají. Hořická školní jídelna se ukázala jako naprosto nevyhovující pro takovou masu lidí. Nepomohlo ani oddělení dvou nejstarších kategorií, které hrály v hořické sokolovně, vzdálené necelého půl kilometru. I když oběd byl tradičně vynikající a po celou dobu byl k dispozici čaj a džus ve várnicích, stovka lidí v jednom prostoru způsobila značný ruch a šum, který ovlivnil i průběh některých partií. Navíc celý průběh turnaje provázela řada drobných zádrhelů, za které se všem poškozeným ještě jednou omlouvám. Děkuji všem, kteří s turnajem pomáhali. Kromě paní vedoucí a kuchařek to byli zejména Vladimír Luštinec a Ctirad Matonoha, kteří měli před sebou ještě těžký nedělní zápas v Teplicích, přesto přišli pomoci, bratři Šafaříkové a Ota Dousek, pomocí přispěli i Jiří Bielavský, Ladislav Brož a Milan Borůvka, kteří původně přijeli jako doprovody oddílových výprav, Milan dokonce zafungoval i jako sponzor a dárce jedné z hlavních cen.

    Mezi nejstaršími byli nejlepší Tobiáš Zdechovský a Jan Horák, získali stejný počet bodů a jen volba pomocných hodnocení rozhodla o držiteli trofeje. Nejlepší dívkou byla Marie Magdalena Landsmanová, která se zúčastnila jako jediná dívka v kategoriích do 14 a 16 let.

    Kategorii do 14 let ovládl Josef Cibulka, druhý Viktor Pražák a třetí Lukáš Rybáček se seřadili za ním s původovými rozestupy.

    Vůbec nejpočetnější byla kategorie dvanáctiletých. Čítala 34 chlapce a 3 děvčata. Nejlepší, Ondřej Winter unikl druhému Jáchymu Kulhánkovi a třetímu Michalu Stejskalovi o celý bod! Nejlepší dívkou byla Anička Voříšková, celkově na krásném pátém místě.

    Mezi desetiletými, kterých bylo jen o dva méně, se nejlepší dívka, Elen Hetfleischová dostala i na stupně vítězů v celkovém pořadí. Byla totiž celkově třetí, v těsném závěsu za vedoucí dvojicí Jakub Schmutzer a Matěj Levitner, kteří získali shodně 6 bodů a o trofeji opět rozhodlo jen pomocné hodnocení. Zde dostala medaili a diplom dokonce čtyři děvčata, díky mému přehlédnutí, za které se ještě jednou omlouvám.

    Kategorie hráčů a hráček do osmi let byla početná téměř jako kategorie nejstarších. Trofeje pro nejlepší si zaslouženě odnesli Lukáš Zelba a Anička Reschelová. Anička získala pouze o půl bodu méně než vítěz a obsadila celkové druhé místo!

    Všem gratulujeme a přejeme mnoho radosti za šachovnicí.


Jiří John

Třetí VC na domácí půdě a s rekordní účastí

    Pouze jeden jediný účastník chyběl k vyrovnání rekordních 120 hráčů a hráček, kteří se sjeli v prosinci do Hradce Králové. I z této VC máme tři medaile, Jáchym Kulhánek stříbrnou, Míša s Lukášem bronzové. Saša získal pěkné tři body a nějaké ty zkušenosti. Velmi příjemně překvapili Kubovi žáci z kroužku na Komendě. Kuba Císař a Martin Pokorný získali na svém prvním turnaji po čtyřech bodech, Honzík Hrášek jen o půl bodu méně. Gratuluji všem našim hráčům, podali velmi pěkný výkon. Také ještě jednou děkuji Ctiradovi, Vláďovi, Otovi, Kubovi a Kamilovi za pomoc s organizací.


Jiří John


Výsledky kategorie I. - 2001 a mladší
Výsledky kategorie II. - 2003 a mladší
Výsledky kategorie III. - 2005 a mladší
Výsledky kategorie IV. - 2007 a mladší
Výsledky kategorie V. - 2009 a mladší

Fotogalerie (Milan Borůvka)

© 2009