ŠO TJ Jiskra Hořice

KP družstev v rapid šachu

Dne 1.5.2017 se konal v Třebechovicích p/O krajský přebor 4-členných družstev v rapid šachu, který byl zároveň předkolem Českého poháru Královéhradeckého kraje. Hrálo se švýcarským systémem na 7 kol tempem 15 minut na partii plus 10 vteřin za tah a pořadí určoval přednostně olympijský systém. Na startu se prezentovalo pěkných 17 družstev, my jsme se zúčastnili se třemi týmy! "A" tým reprezentovali zkušení druholigoví hráči Sucharda, Flašar, Štefan, Matonoha, "B" tým hrál ve složení Rusnák, Šafařík K, Dousek, Kapras a "C" tým tvořila naše mládež Rybáček, Kulhánek, Stejskal, která se mohla spolehnout na pomoc svého trenéra Kuby Šafaříka. Nejlépe se dařilo Béčku, které obsadilo 6. místo. V turnaji narazilo jak na tým mládeže, který porazilo 3.5:0.5, tak na Áčko, které porazilo 2.5:1.5 v posledním kole. Áčko skončilo na podprůměrném 9. místě. Tento tým měl určitě vyšší ambice, protože do turnaje vstupoval jako druhý nasazený. Mládež obsadila solidní 12. místo. Pro mladé kluky to byla určitě dobrá zkušenost a v dalších bojích se jim bude určitě hodit. Krajským přeborníkem se stalo první nasazené družstvo Hronova, které jednoznačně potvrdilo roli favorita.

Je dobře, že se našel pořadatel takové akce, která je zpestřením po náročné sezóně. Turnaj se odehrál v hezkém prostředí třebechovické sokolovny. Hrací sál pro 70 šachistů byl prostorný a i místa na odpočinek bylo dost. Plusem bylo i zajištění drobného občerstvení za rozumné ceny. Během turnaje jsme se posilnili párkem, sušenkou, kávou či čajem. Každý hráč si z turnaje odnesl drobnou věcnou cenu, první tři družstva navíc pohár a každý z jejich hráčů i medaili.

Bohužel turnaj měl mnoho stinných stránek o kterých je třeba se zmínit, aby se jim do budoucna zabránilo. Pořadatelé se potýkali s obrovskými problémy a turnaj absolutně nezvládli po organizační stránce. První a zásadní problém byl v tom, že na oficiální turnaj našeho kraje nebyl zajištěn počítač a tím pádem se muselo losovat ručně. Ani by nemusela být tiskárna, osm dvojic se mohlo nadiktovat a lístečky mohl rozhodčí vyplnit během úvodních tahů jednotlivých kol. Odpoveď pořadatelů na naši otázku "Proč není počítač?" zněla "Protože by ho musel někdo přinést". Trochu zvláštní odpověď.

Na to v podstatě navazuje hned další problém. Pořadatelé po nás chtěli na soupiskách vyplnit ke každému hráči jeho ELO. Protože 1.5. vycházelo nové FIDE ELO, byl problém. Vyplňovalo se to tedy stylem "Já mám něco kolem 2000, tak tam napiš 2000". Výsledkem bylo nepřesné nasazení družstev. To by se s počítačem nemohlo stát. Navíc by se mohla provést kontrola, zda všechny týmy splnily podmínku hrát s maximálně jedním hostem či cizincem, který je uveden na soupisce oddílu v dlouhodobé soutěži družstev. Tato podmínka naštěstí porušena nebyla, ale stalo se něco jiného. O tom až na závěr.

To, že turnaj začal pozdě, se děje skoro všude, takže nějaká půlhodinka zpoždění nám nepřijde až tak nenormální. Pořadatelé ale rozhodli, že při volném losu družstvo obrží 4 body do skóre místo obvyklých dvou. V olympijském systému velký rozdíl. Hned ve druhém kole přišlo špatné sestavení dvojic. Měly by spolu hrát týmy se stejnými partiovými body a proto je logické, že když tým vyhraje v prvním kole 4:0, měl by ve druhém kole hrát proti týmu, který získal také 4 body (případně 3,5 kvůli střídání barev). Ale určitě není možné, aby byly tři týmy, které vyhrály 4:0 a ve druhém kole hrála s týmy, které získaly 3 body a jedno družstvo hrálo dokonce s týmem, který získal 2 body. Pořadatelé prostě rozhodli, že ve druhém kole se nebude nasazovat podle partiových bodů, ale podle zápasových bodů. Navíc ani nedošlo k otočení barev z prvního kola. Co by na to řekl SwissManager?

Špatné losování se dostalo na řadu ještě víckrát, a to když Jaroměři bylo po třetím kole přičteno pouze 0,5 bodu i když uhrála 1,5. Tím pádem bylo celé losování po zbytek turnaje špatně. Tak trochu to odnesla naše mládež, která s Jaroměří prohrála v posledním kole 0:4. Na chybu v součtu se přišlo až po odehrání posledního kola a tento bod, se kterým nikdo nepočítal, byl Jaroměři dodatečně udělen zpátky. To rozpoutalo vlnu dohadů a protestů, protože s tímto bodem navíc se Jaroměř dostala na třetí místo, které zaručuje postup do finále Českého poháru. Počítač sice také chybuje, ale součet 4,5+1,5=6 by ještě zvládl.

Turnaj se kvůli ručnímu nasazování protáhl o více než hodinu. Tempo 15 minut + 10 vteřin za tah je v pořádku. Znamená to maximálně 50 minut na jedno kolo, pár minut nasazení dalšího a čtvrthodinka na vyhlášení. To je dohromady zhruba 6,5 hodiny na celý turnaj. Mělo se začínat v 9:10, takže maximálně ve čtyři jsme měli být na cestě domů. Místo toho jsme končili po páté hodině odpolední!

Aby toho nebylo málo, doma jsme zjistili, že hráč Hronova "B" Jan Mrověc má pozastavenou registraci, takže by vůbec neměl hrát mistrovské soutěže. Tedy ještě jedno ovlivnění soutěže, které ale krajským funkcionářům zřejmě nevadí. Družstvo mělo hrát maximálně mimo soutěž, ale to v propozicích nebylo.

Celý turnaj se nesl v duchu špatného nalosování, které ho znehodnotilo. Jen díky našemu smyslu pro fair play jsme v posledním kole v zápase Áčka s Béčkem nenechali vyhrát Béčko 4:0, které by mu stačilo na 3. místo. Ale vzhledem ke všem problémům, které turnaj provázely, by se nic hrozného nestalo.

Suma sumárum, podobné problémy nastaly i při KP 16-20 nedávno v Havlovicích a všechny měly stejného jmenovatele - nepřítomnost počítače a ruční nasazování dvojic. Vyzýváme tímto všechny pořadatele turnajů k zajištění výpočetní techniky obzvláště pro turnaje řízené švýcarským systémem. Účast našich hráčů na dalších turnajích bude pravděpodobně závislá i na tom, jakým způsobem bude řízen. Věříme, že se z výše uvedených problémů všichni poučíme a začneme konečně používat počítač. V dnešní době to přeci není žádný problém.