ŠO TJ Jiskra Hořice

Skončily soutěže družstev 2015/2016

    Naše A družstvo již mnoho let hraje krajský přebor a pravidelně se umisťuje v popředí tabulky. Po loňském druhém místě za suverénním Jičínem jsme i letos pomýšleli na medailové pozice. Od prvního kola se nám dařilo, ale po Novém roce jsme několik utkání vyhráli těsně, se štěstím a o vlásek a v posledních třech kolech jsme dokonce získali jen dva body z devíti možných. Přesto se nám potřetí v historii podařilo soutěž vyhrát a postoupit do druhé ligy.

    Průběh sezony byl napínavý a dramatický až do samotného konce a cesta k vítězství nebyla vůbec snadná. Největšími favority soutěže byly týmy Jičína a Náchoda. Jičín ale doplatil na nedisciplinovanost, po třech kolech měl jen tři body a tuto bodovou ztrátu už nedohnal. Náchod od prvního kola své soupeře drtil, usadil se na prvním místě a bylo jasné, že myslí na postup. Nám se na podzim také dařilo a o skore jsme se drželi na druhém místě. V pátém kole ale Náchod prohrál na Lípě a Vánoce jsme tak strávili v čele tabulky. Pomalu se začala rýsovat myšlenka na postup.

    Los soutěže tomu chtěl, aby se rozhodlo ve vzájemných zápasech v posledních třech kolech. V devátém kole jsme hostili právě Náchod a byl to souboj prvního s druhým. Výhra by nás hodně přiblížila postupu. Vedli jsme 4:2, ale poslední dvě partie jsme bohužel prohráli. V předposledním kole nás čekal již disciplinovaný Jičín, který k nám přijel v silnější sestavě než Náchod. Potřebovali jsme alespoň remízu, abychom se v posledním kole nemuseli ohlížet na výsledek Náchoda. Naopak případná výhra by znamenala téměř jisté první místo. Těsná prohra ale znamenala, že postup nemáme ve svých rukách. V posledním kole jsme díky horšímu skore museli získat víc bodů než Náchod, který měl hrát v Jičíně. Měl, ale nehrál. Všechny zápasy totiž začínaly od 9 hodin, ale Náchod měl (společně s Jičínem) výjimku hrát všechna utkání až od 10 hodin, kromě posledního kola - a na to náchodští zapomněli. Přijeli do Jičína s více než hodinovým zpoždění a podle pravidel tak prohráli kontumačně 0:8. Nám tedy stačilo v Rychnově remizovat, což se s velkým štěstím podařilo. Vyhráli jsme tak potřetí v historii krajský přebor a celkově čtvrtou sezonu si zahrajeme druhou ligu.

    Podívejme se na to, jak se jednotlivým hráčům dařilo (v závorce rating před soutěží, získané body / počet odehraných partií).
Petr Tázlar (2206, 1/3) - nejlepší hráč na soupisce, před sezonou přestoupil do Jičína hrát 1. a 2. ligu a tak nám vypomohl jen na tři povinné zápasy, především na Náchod. Jeho výpomoc znamenala posílení sestavy a to bylo v zápasech hodně znát.
Jakub Šafařík (2103, 3/6) - střídal naše zápasy se zápasy v 1. lize za Slavii HK. Kuba zná velmi dobře teorii zahájení, dokáže propočítat spousty složitých variant a svým útočným stylem dělá soupeřům velké problémy.
Jarda Flašar (2075, 6,5/11) - spolehlivý hráč, odehrál všechny partie. Má velmi dobrý taktický postřeh, svou bojovnou taktickou hrou dokáže překvapit nejednoho silného soupeře.
Renik Baláž (2075, 2,5/3) - nastoupil jen na tři povinná utkání. Je to silný hráč, který v partiích hledá své vlastní cesty, nedopouští se téměř žádných chyb a poctivě se připravuje na soupeře.
David Sucharda (1943, 6/10) - mladý, ale již silný šachista s velmi dobrými znalostmi strategického vedení partie. Potvrdil své ambice a byl oporou týmu. Určitě má před sebou velkou šachovou budoucnost.
Jarda Štefan (1865, 5,5/9) - v poslední době vyrostl ve velmi silného hráče, který hraje především pro tým. Své partie hraje zodpovědně a s rozmyslem. Mnohokrát se díky tomu dostává do časové tísně, kterou však zvládá bravurně. V soutěži neprohrál ani jednu partii.
Aleš Šedivý (1978, 3/8) - náš nejzkušenější hráč, který je trvalou oporou týmu. Má svůj vlastní styl zahájení a poctivě se připravuje na soupeře. Letos se ale zotavoval ze zdravotních problémů a to poznamenalo jeho výkon.
Pavel Kos (1860, 3/3) - opět střídal šachy se svým dalším koníčkem, muzikou. Je to spolehlivý hráč, který nemilosrdně trestá chyby soupeřů a sám se téměř žádných nedopouští. Získal 100% a je velká škoda, že jsme ho nedokázali přemluvit k více zápasům.
Ctirad Matonoha (2024, 9/10) - v posledních letech se dostal do vynikající formy a výsledkem je neuvěřitelných 9 bodů z 10 partií, když ztratil jen dvě remízy. Největší měrou se tak zasloužil o úspěch družstva. V několika partiích měl hodně štěstí, ale je to hráč, který trpělivě čeká na chyby soupeřů a "nezabalí" to ani když stojí špatně.
Honzik Rusnák (1947, 4,5/5) - další velmi dobrý hráč, znalec zahájení a různých špeků a fint. Svým přehledem a klidem dokáže podržet družstvo v nejtěžších chvílích. Bohužel po Novém roce odešel za prací mimo kraj a již nemohl nastoupit.
Vladimír Luštinec (1949, 4/8) - kapitán týmu a organizační pracovník, který obětavě pracuje pro oddíl. Na podzim hledal formu, ale našel ji po Novém roce, kdy začal své soupeře drtit. Ve svých partiích uplatňoval zkušenosti a bojovnost.
Kamil Šafařík (1777, 4,5/6) - nadějný a obětavý hráč, který se lepší den ode dne. Předvedenou hrou prokázal, že roste ve velmi silného hráče.

    Na úspěchu se podíleli i další hráči. Eliška Johnová začala studovat vysokou školu v Praze a proto nastoupila jen do jednoho utkání proti Lípě, ve kterém přesvědčivě vyhrála. Tomáš Málek je spolehlivý hráč, který nastoupí kdykoli je potřeba a nehrají "jeho" Lužany. Hraje opatrně, někdy možná až příliš pasivně. Odehrál jednu partii ve Vrchlabí a remizoval. Ota Dousek rozhodoval všechny domácí zápasy (kromě jednoho), fotil a analyzoval sehrané partie. Zahrál si jednou v prvním kole, bohužel prohrál. Láďa Kašpar se v současné době věnuje hlavně rodině. Obětavě nastoupil v posledním kole v Rychnově, když bylo nejhůř, a kdy šlo o všechno. Jirka Bukvic nastoupil také jednou, když bylo potřeba proti Broumovu. Soupeř mu nepřijel a tak vyhrál kontumačně.

    A co naše Béčko? To se pravidelně umisťuje uprostřed tabulky krajské soutěže. Tým je složen z hráčů, kteří se do Áčka nevejdou a z hráčů, kteří jsou ochotni nastupovat každý týden za obě družstva. Vyrovnaný tým nastupoval do každého zápasu odhodlaně, neprodat svou kůži lacino. Celkové šesté místo je jistě úspěchem. Největším tahounem družstva byl Vojta Vávra, mladý a nadějný dorostenec, host z Lázní Bělohradu. Získal 8 bodů z 9 partií a prokazoval zkušenosti již vyzrálého hráče. Výrazně nad 50% bodů získali posily z Áčka Ctirad Matonoha a Honzik Rusnák. Nad 50% se dostali ještě Jirka Bukvic, jehož houževnatost a bojovnost dělá soupeřům velké problémy, a Lukáš Kapras, který umí velmi dobře rozehrát své partie a utahovat šrouby, dokud soupeřova pozice nepraskne. V družstvu dostal příležitost zahrát si náš benjamínek Míša Stejskal. Trénuje ho Kuba Šafařík a tato spolupráce je hodně znát. Míša odehrál celkem 6 bojovných, vyrovnaných partií, a jen málo zkušeností mu zabránilo v tom, aby své dobře rozehrané partie dotáhl do vítězného konce.

    Letošní úspěšná sezona je výsledkem vyrovnanosti celého týmu, kdy všichni táhnou za jeden provaz. Nikdo se nevzdá předčasně a všichni bojují až do konce. Všem hráčům je třeba poděkovat za jejich přístup k zápasům i hře samotné. Po dlouhé době jsme odehráli soutěžní ročník bez pokuty. V příští sezoně nás tedy čeká nelehký úkol, pokusit se udržet druhou ligu. K tomu je potřeba zkvalitnit trénink, připravovat se na soupeře a ke hře přistupovat zodpovědně.


Ctirad Matonoha

© 2009