ŠO TJ Jiskra Hořice

Velikonoční turnaj v bleskovém šachu – Hostinné 20.4.2014

V neděli 20.4.2014 se v Hostinném konal již 58. ročník turnaje v bleskovém šachu – Memoriál Františka Šoulavého (zakladatel turnaje) - hraný také jako KP v bleskovém šachu jednotlivců. Oproti minulým ročníkům sice počet zúčastněných klesl, pořadatele však může těšit, že turnaj výkonnostně poměrně hodně zesílil. Na startovní listině se objevili 4 titulovaní hráči, z nichž dva dokonce s titulem nejvyšším. Celkový počet účastníků byl letos 67 a cenový fond pořadatelé stanovili na 30 000 Kč.

To bylo pár základních informací a teď už se budu spíše věnovat průběhu samotného turnaje. Turnaj začal úvodními proslovy pana Svobody a hlavního rozhodčího Milana Borůvky, ti předali slovo panu místostarostovi města Hostinného, který turnaj slavnostně zahájil. Úvodní kola nepřinesla nic překvapivého a tak se startovní pole brzy rozdělilo dle výkonnosti hráčů. Překvapením byla snad jen "taktika" obhájce celkového prvenství J. Šafaříka, který byl po 5. kole hluboko ve startovním poli. Svou hru zhodnotil slovy "Svět patří těm, co se neposerou". Naše skupinka "mladých" se držela v popředí turnaje a svou hrou hráči znepříjemňovali turnaj zkušenějším borcům. Po 10. kole byla na programu pauza na občerstvení. Průběžné pořadí vypadalo následovně: Na čele duo GM Neuman a FM Kořínek, dále bylo startovní pole velmi vyrovnané a do rozmezí jednoho bodu se vešly dvě desítky hráčů. My jsme se všichni pohybovali v rozmezí od 5. do 25. místa. Ve druhé polovině turnaje se už na čele žádné překvapení neodehrálo a tak po 17. kole mohl slavit zasloužené vítězství P. Neuman z Rapidu Pardubice. Osamocené druhé místo a zároveň první v kraji si odvezl O. Kořínek ze Slavie HK a na třetím místě s minimálním náskokem skončil L. Vološin z ŠK AD Jičín, který zároveň obsadil 2. místo v pořadí krajského přeboru. Stupně vítězů doplnil celkově pátý P. Tázlar. Spokojeni mohli být i hráči M. Šedivý, J. Flašar a J. Šafařík, kteří obsadili umístění v první dvacítce celkového pořadí. J Štefan asi očekával více, ale konečné 33. místo určitě není ostudou.

Krátká reportáž na stránkách krajského šachového svazu zde, podrobné výsledky na serveru Chess-Results zde.