ŠO TJ Jiskra Hořice

Krajský přebor jednotlivců - Janské Lázně 6.-11.5.2014

    Letošní 13. ročník krajského přeboru KHŠS se tradičně odehrával v Janských Lázních. Ještě v úterý, kdy turnaj začínal, jsem ráno postával v Praze na Černém Mostě a čekal na autobus, který mě odvezl do Dvora Králové. Tam jsem se trošku prospal, nabral jsem spolubydlícího a mohli jsme vyrazit směr hory. Cesta letos proběhla bez komplikací, takže jsme se mohli hned po příjezdu dozvědět pro nás již známou informaci, že máme jít do háje. Pro neznalé místních poměrů to znamenalo, že se máme ubytovat v Bukovém Háji.

    V předtuše, že v prvním kole budu hrát s Richardem Mládkem, jsem si našel pár jeho partii a jedinou strategií, se kterou jsem mohl udělat nějaký slušný výsledek, bylo přejít rychle do koncovky a doufat, že se mladý hráč někde splete. Startovní listina se sice oproti předběžným přihláškám trošku změnila, ale los mi zůstal. Strategie mi vyšla. Vyměnil jsem co se dalo a když jsem přešel do remízové koncovky a dostal jsem nabídku remízy, tak jsem věděl, že ji vzít nemůžu, protože partie probíhá tak jak jsem si představoval. Partii jsem zakončil matovým útokem. Škoda, že na webu je můj 35. tah zapsán h6 a já hrál Sh6.

    Po pro mě super dlouhém dnu jsem se těšil až se dostanu do postele. Jenže... to bych nesměl bydlet s nevybouřeným mládím. O jejich alkoholových večírcích je škoda mluvit. Takže hlasitý návrat hodně po půlnoci nemá cenu řešit. Ze spánku moc nebylo a když jsem se pak v pět ráno vzbudil, tak jsem vlastně nevěděl co dělat.

    Vzhledem k tomu, že turnaj začíná v úterý večer a končí v neděli ráno a je naplánováno 8 kol, tak je potřeba odehrát i nějaké to dvoukolo. Takže hned ve středu nás potkalo první. Ve druhém kole jsem hrál s Janem Skřivánkem. V této partii jsem se upnul k plánu rychle vyhrát, ale pro tento plán neměl soupeř pochopení. Navíc jsem uspěchal postup h pěšce. Místo 15.h4 to chtělo jít jen na h3 a pak třeba až na h4. Na moje poměry jsem ztrácel hodně času. V jednu chvíli jsem se i přistihnul jak přemýšlím nad tím, jak by bylo krásné, kdyby se dali brát vlastní figurky.

    Třetí kolo a mě již dobře známý hráč z Liberce Pavel Peníška. Proti zkušeným hráčům je vždy těžké něco vymyslet. Před partií jsem věděl, že jestli mám nějakou šanci, tak jedině v dlouhé složité partii, kde bude soupeř ztrácet hodně času. Partii jsem ale komplikoval hlavně sám sobě a dolehla na mě únava. Přeci jen jsem zvyklý pracovat v noci a tady jsem musel fungovat ve dne. V partii jsem ztratil dva pěšce, ale pořád jsem doufal, že partii vyhraju. Soupeř nakonec ztratil věž a dovolil mi partii zakončit obětí dámy.

    Došel jsem na pokoj a regulérně jsem upadl do postele (asi tak v deset večer), po půlnoci následoval další hlasitý návrat spolubydlících, takže ze spánku bylo spíš jen převalování v posteli.

    Ve čtvrtém kole jsem hrál s Tomášem Kučerou. V zahájení jsem získal kvalitu, ale náhradou byla dvojice střelců a slabý král, takže jsem raději kvalitu vrátil, odmítnul jsem remízu a při přechodu do koncovky jsem si říkal, že partii nemůžu prohrát. Když už jsem se pomalu začal smiřovat s remízou, tak soupeř udělal školáckou chybu a nechal mě vyhrát. Po tomto kole jsem se dostal na zisk 3 bodů ze 4 partií a říkal jsem si, že turnaj mám rozehraný parádně.

    Ve večerním 5. kole jsem hrál s FM Vladimírem Karlíkem. V této partii jsem neměl co ztratit. Partii jsem prohrál bez jediného náznaku šance. Po tomto kole jsem si trošku postěžoval, že na krajském přeboru hraju s hráči mimo náš kraj. Odpovědí mi bylo, že s hráči v kraji hraju celou sezónu, což ale zrovna u mě moc neplatí.

    V šestém kole jsem dostal konečně hráče z kraje Jiřího Kadeřábka. Že by karma? :-) Partii jsem rozehrál výborně. Když jsem se dostal do pozice po 16. tahu, tak jsem neobjevil správné pokračování a místo správného Jc6+ jsem zahrál chybné Jd4. Veliká škoda této partie. Večer jsem si alespoň částečně spravil chuť při sledování hokeje.

    Sobotní program se skládal ze sedmého kola, kde jsem narazil na Radku Růžičkovou. Podle ela jsem měl vyhrát, ale průběh partie tomu neodpovídal. Kdyby soupeřka našla 21.Jb5 a dalším Dc3, tak bych to s výhrou neměl tak jednoduché.

    Odpoledne se hrál KP ve Fischerových šachách. Přijelo i pár hráčů, kteří nehráli hlavní turnaj. Mně osobně se turnaj docela povedl, mrzela akorát remíza s panem Zdeňkem Urbanem, kdy jsem nebyl schopný vyhrát koncovku J+3p proti S+1p. Všechny pěšce jsem úspěšně poztrácel. Konečné 10. místo docela odpovídalo tomu, jak mi to nešlo :-) Ve večerním blicáku to bylo dost podobné, ale 6 bodů z 9 partií a šesté místo je pro mě docela úspěch.

    V nedělním posledním kole jsem hrál s FM Vítem Valentou. V partii jsem nikde nebyl ohrožen a myslím, že konečná remíza byla spravedlivá. Celkově jsem uhrál 4,5 bodu, bílými jen 1,5/4 a černými 3/4. Závěrem jsme slyšeli již tradiční větu v podání hoteliéra Vladimíra Chalupeckého: "ZA ROK JIŽ OPRAVDU NAPOSLEDY".


Jan Rusnák


Konečné pořadí

KPJ  •  Open  •  Fischer  •  Blitz
© 2009