ŠO TJ Jiskra Hořice

Krajský přebor družstev v rapid šachu – Třebechovice p/O 4.5.2014

V Třebechovicích se v neděli 4.5.2014 uskutečnil již tradiční turnaj pro toto město – KP družstev v rapid šachu. Jedná se o předkolo českého poháru, ale vzhledem k tomu, že se celorepublikové kolo již několik let nepořádá, byl letos okruh účastníků neomezený. Platilo pouze pravidlo, že hráči musí být z jednoho oddílu s maximálně jedním hostem na soupisce. Díky tomu si do Třebechovic letos našlo cestu 12 družstev.

Hořice měli v turnaji také své zastoupení. V minulosti se turnaje účastnily většinou 2 týmy (starší zkušení hráči a mladá nadějná generace). Letos poprvé Hořice reprezentovalo pouze jedno družstvo. Na turnaj jsme jeli v poměrně slušné sestavě: 1. Petr Tázlar, 2. Jakub Šafařík, 3. Jaroslav Flašar, 4. Jaroslav Štefan, 5. Kamil Šafařík. Patřili jsme mezi favority turnaje, protože vyšší průměrné ELO měla pouze Lípa "A".

Teď pár slav k samotnému turnaji. Naše družstvo předvádělo velmi vyrovnané výkony na všech šachovnicích. O prvním místě rozhodl přímý souboj s Lípou "A". Tento zápas byl velmi napínavý. Hráči Lípy, i s trochou štěstí, což k šachu neodmyslitelně patří, dokázali tento zápas vyhrát v poměru 3,5:1,5 a tento náskok si už pohlídali až do konce. Skončili jsme tedy na krásném druhém místě za 6 výher a jedinou porážku. Z individuálních výsledků je nutno vyzdvihnout hlavně Jakuba s Járou F., kteří uhráli shodně 6/7 a patřili k nejlepším hráčům celého turnaje. Petr hájil solidně první desku a konečných 5/7 při 3 výhrách a 4 remízách je přijatelný výsledek. Jarda Š. měl vynikající první polovinu turnaje, v té druhé se mu přestalo dařit, přesto 4,5/7 je kvalitní výkon. Na poslední desce hrající Kamil bohužel nebyl ve své kůži. Přehlížel jednoduché kombinace a turnaj se mu zkrátka nepovedl, ale to se jednou za čas stane každému z nás. Přesto uhrál 2,5 bodu a přispěl tak k celkovému 2. místu. Co se týče organizační stránky, tak v Třebechovicích připravili pěkný, prostorný sál, který s občerstvením ve vedlejší místnosti byl pro takový turnaj ideální. Jediné, co bych pořadatelům vyčetl, a nejen já, bylo ruční nasazování kol a tím zaviněné prodloužení turnaje. Je tedy co zlepšovat, na druhou stranu turnaj to byl pěkný a pokud bude i příští rok, Hořice opět vyrazí reprezentovat oddíl na Krajský přebor v rapid šachu.