ŠO TJ Jiskra Hořice

Oblastní přebor jednotlivců Jičínska 2012

    Přeborníkem Jičínska pro rok 2012 se ziskem 6,5 bodů stal Jakub Šafařík, když ztratil jedinou remízu se Ctiradem. V několika partiích byl sice ohrožen, ale nakonec zúročil svoje ligové zkušenosti a nedal soupeřům šanci. Druhé místo vybojoval překvapivě Ctirad Matonoha, který stále hledá svoji ztracenou formu. Turnaj se mu tentokrát vydařil, získal 6 bodů, remizoval pouze s Kubou a Otou. Třetí místo obsadil s 5 body Jára Flašar. Mohl pomýšlet i na lepší umístění, protože obě partie, které prohrál (s Kubou a Ctiradem), zdaleka tak jasné nebyly.

    Velmi dobrý výkon předvedl Ota Dousek, dokázal potrápit a obrat o body papírově silnější soupeře. Spokojen naopak nemůže být Vláďa Luštinec. Letos se potýká se slabou formou a výsledek v turnaji toho byl důkazem. Tomáš Málek odehrál slušný turnaj a k lepšímu umístění mu chybělo trochu štěstí. Lukáš Kapras dělal v partiích až příliš mnoho hrubých chyb a tak se musel spokojit jenom s jedinou výhrou. Vojta Vávra získával zkušenosti a i když zůstal na nule, rozehrával partie velmi pěkně a prokázal, že se s ním musí v budoucnu počítat.

    Letošní přebor se vyznačoval silnou účastí a zodpovědným přístupem všech hráčů, kterým za to patří poděkování. Odehrály se všechny partie, nedošlo k žádným problémům ani kontumacím. Nelze si než přát, aby podobně úspěšný turnaj proběhl i příští rok a stal se tak dobrou tradicí.


Konečné pořadí

Poř. St.č. Jméno Rtg FED Klub Body MP
1 8 Šafařík Jakub 2156 CZE TJ Jiskra Hořice v Podkrkonoší 6,5 19
2 3 Matonoha Ctirad 2007 CZE TJ Jiskra Hořice v Podkrkonoší 6,0 17
3 5 Flašar Jaroslav 1984 CZE TJ Jiskra Hořice v Podkrkonoší 5,0 15
4 7 Dousek Otakar 1788 CZE TJ Jiskra Hořice v Podkrkonoší 4,0 11
5 1 Luštinec Vladimír 1992 CZE TJ Jiskra Hořice v Podkrkonoší 3,0 8
6 6 Málek Tomáš 1836 CZE TJ Sokol Lužany 2,5 7
7 2 Kapras Lukáš 1598 CZE TJ Jiskra Hořice v Podkrkonoší 1,0 3
8 4 Vávra Vojtěch 1100 CZE Podzvičinská šachová škola 0,0 0

St.č. Jméno Rtg FED 1 2 3 4 5 6 7 8 Body MP SB Poř.
1 Luštinec Vladimír 1992 CZE * 1 0 1 0 = = 0 3,0 8 4,25 5
2 Kapras Lukáš 1598 CZE 0 * 0 1 0 0 0 0 1,0 3 0,00 7
3 Matonoha Ctirad 2007 CZE 1 1 * 1 1 1 = = 6,0 17 16,75 2
4 Vávra Vojtěch 1100 CZE 0 0 0 * 0 0 0 0 0,0 0 0,00 8
5 Flašar Jaroslav 1984 CZE 1 1 0 1 * 1 1 0 5,0 15 10,50 3
6 Málek Tomáš 1836 CZE = 1 0 1 0 * 0 0 2,5 7 2,50 6
7 Dousek Otakar 1788 CZE = 1 = 1 0 1 * 0 4,0 11 8,00 4
8 Šafařík Jakub 2156 CZE 1 1 = 1 1 1 1 * 6,5 19 18,50 1

Závěrečná zpráva v pdf formátu zde.


7. kolo

    V pátek 6. dubna proběhlo poslední kolo přeboru. Vojta s Jakubem rozehráli poloslovanskou variantu dámského gambitu. Postavení bylo blokované a Vojta, který hrál velmi pěkně, měl slušné šance na dobrý výsledek. Kuba však postupně potvrdil roli favorita, podařilo se mu otevřít centrum, získal pěšce a útok na krále. Nakonec obětoval dámu a dal mat.

    Jára se Ctiradem bojovali o druhé místo v turnaji, přesto rozehráli klidný systém čtyř jezdců v italské hře. Partie byla dlouho vyrovnaná, ale ve střední hře Ctirad přehlédl taktický obrat znamenající změnu poměru materiálu na VPPxJJ. Jára centralizoval dámu a získal zřejmě vyhrané postavení. Pak však zahrál sérii slabších tahů a umožnil tak Ctiradovi obětovat jednoho jezdce za silný útok na krále, zisk materiálu a tím i partie.

    Zvláštní partii, ve které o nic nešlo, sehráli Ota s Vláďou. Ještě v zahájení (Sicilská) nevyužil Ota výhodu a přehlédl možnost překvapit soupeře smrtící kombinací. V dalším průběhu stál strašně a blízko vítězství se ocitl Vláďa. Ten to ale zahrál také špatně a z vyhraného postavení nebylo nic. Poté oba borci uznali, že se na své výkony nemohou dívat a dali to za remis.


7. kolo - předehrávka

    Předehrávkou posledního kola byla v pátek 23.3. partie Tomáše s Lukášem. Hrála se Rétiho hra, ve které získal černý pěšcovou převahu na dámském křídle, bílý měl naopak výhodu ve dvojici střelců. V dalším průběhu se Lukáš snažil prosadit volného B pěšce, Tomáš tomu mohl zřejmě snadno zabránit, kdyby soupeře tolik nešetřil. Zajímavá partie skončila hrubou chybou černého, který zapomněl, že kvůli matu nemůže věží opustit poslední řadu.


Dohrávky

    V dohrávce 6. kola v pátek 23.3. rozehráli Kuba s Otou dámský gambit. Při výměně na d5 vzal Ota jezdcem (podle jeho slov nový tah) a Kuba získal po e4 silné centrum. To se stalo základem k útoku na královském křídle. Ota se stáhl do obrany, ale pozici neubránil. Popartiová analýza ukázala, že Ota měl velmi dobré protišance soupeři zatopit.


6. kolo

    V šestém kole se v pátek 16.3. hrály tři partie. Vláďa s Tomášem rozehráli Pircovu hru, bílý útočil na dámském křídle postupem a4, b4, c4. A-pěšce ztratil, ale získal útok na krále, který zůstal v centru. Partie vykrystalizovala do zajímavé koncovky s oboustrannými možnostmi, ve které měl Vláďa střelce, zatoulaného jezdce na h7 a FGH-pěšce. Tomáš měl aktivní dvojici střelců, G-pěšce a volného A-pěšce. Nakonec se vyměnil jeden pár lehkých figur a partie skončila s nestejnopolnými střelci po 4 hodinách hry zablokovanou pozicí a remízou.

    Lukáš s Járou hráli Francouzskou, ve které Lukáš nestihl udělat včas rošádu. Dostal se pod tlak na E-sloupci a měl co dělat, aby nedošlo ke katastrofě. Jára možná nezvolil nejdůraznější tahy, takže se partie dostala do koncovky těžkých figur, kde stál černý lépe díky stálé kontrole E-sloupce. Přesto by partie zřejmě skončila remízou nebýt hrubé chyby Lukáše, která znamenala okamžitý konec partie.

    V partii Ctirada s Vojtou se hrála nestandardní varianta Královské indické. Bílý vyvinul všechny figury, natahal pěšce na b4, c4, d4, e4 a čekal, jak bude reagovat soupeř. Ten se bránil postupem b6, c6, d6, e6, ale v nevhodnou chvíli otevřel pozici tahem c5. Ctiradovi se podařilo lehce proniknout do soupeřovy pozice jezdcem přes oslabené pole b5 a získal materiál. Nakonec si ještě trochu zakombinoval a snadno vyhrál.

    Kuba s Otou svoje utkání kvůli plesu odložili.


Dohrávky

    V pátek 2.3. se dohrávala jediná nedohraná partie 5. kola Málek - Dousek. Hrála se Rétiho hra, ve které získal Tomáš střed, Ota zase dvojici střelců. Ve střední hře se Otovi podařilo soupeře nachytat a získal nejprve jednoho a pak druhého pěšce. Dobře naladěn zaútočil na krále a pomocí vazeb získal figuru a tím i partii.

    Předposlední 6. kolo je na pořadu až v pátek 16.3.


5. kolo

    V pátém kole turnaje v pátek 24.2. se střetli dva vedoucí hráči turnaje Ctirad s Kubou. Hrála se Královská indická s výměnou na e5. Partie nevybočila z rovnováhy a přešla do koncovky lehkých figur, ve které ani jedna strana neměla šanci prolomit obranu soupeře.

    Vojta s Lukášem sehráli zajímavou partii. Vojta nevyužil možnosti získat v zahájení (dámským pěšcem) velkou výhodu. Partie rychle přešla do věžové a nakonec do vyrovnané pěšcové koncovky. Jak je u Lukáše obvyklé, podobné koncovky u něj mohou dopadnout jakkoli a tak Vojta odmítl nabídnutou remízu (také proto, že je třeba si takové koncovky vyzkoušet v praxi). Větší štěstí v pěšcovce měl Lukáš a vyhrál. Koncovka byla ale pro oba hráče velmi poučná, dopustili se mnoha nepřesností a mají tak skvělý materiál pro podrobnou analýzu.

    Vláďa zvolil proti Jardovi Sicilskou a opět se u něj projevila špatná forma v turnaji. Ještě v zahájení přehlédl výpad d5 s napadením jezdce na c6, po kterém následovalo Sb5 s přivázáním dámy na d7. Po ztrátě materiálu se snažil o útok na krále, ale Jarda si vynutil další výměny se snadnou výhrou.

    Partie Tomáše s Otou se bude dohrávat v náhradním termínu.


Dohrávky

    Dohrávky 4. kola nepřinesly překvapení. Ota s Jardou rozehráli Sicilskou, boj probíhal na dámském křídle. Ota získal za kvalitu dva pěšce, potom se ale dostal do nepříjemných vazeb. Jarda získal jednoho pěšce zpět a nakonec ještě figuru. Partie tak byla rozhodnuta.

    Lukáš se opět snažil odložit zápas se Ctiradem. Argumentoval tím, že mu zamrzlo auto a zrezavěla tříkola, ale rozhodčí Ota Dousek ho na zápas dovezl vlastním autem. Nebylo se však čeho bát, Lukáš rozehrál partii aktivně (hra dvou jezdců) a postupem e-pěšce až na 6. řadu dostal Ctirada pod tlak. Pak však zvolil slabé pokračování a to byla příležitost pro Ctirada. Podařilo se mu získat dvě figury za věž a s další Lukášovou pomocí dotáhl partii do vítězného konce.


4. kolo

    V řádném termínu čtvrtého kola se hrály jen dvě partie. V první z nich porazil v anglickém zahájení Kuba Šafařík se štěstím Tomáše Málka (po partii mu ukazoval jak to měl vyhrané). S plným bodovým ziskem tak zůstává v čele turnaje. Vláďa Luštinec získal v italské pěšce e5, ale poté hrál pomalu a nedobře, takže Vojta Vávra získal dobré protišance. Pak ale přehlédl figuru a bylo po partii. Ota Dousek měl jiný program a tak odložil svoji partii s Járou Flašarem. Lukáš Kapras potřeboval více času na to, aby si připravil nějaké novinky v zahájení na Ctirada Matonohu a proto také požádal o odložení partie. Obě se dohrají následující pátek.


3. kolo

    V pátek 3.2. se hrálo kompletní třetí kolo turnaje. Kuba zahájil s Lukášem netradičně a6, b5, takže Lukáš vyšel ze zahájení aktivněji. Ve střední hře ale začal ztrácet půdu pod nohama a favorit zápasu se dostal k útoku na krále. Lukáš vhodnou obranu nenašel. V partii Ctirada s Vláďou se hrála Sicilská s opačnými rošádami. Vláďa útočil na dámském křídle, ale bílý jezdec na b3 měl vše pod kontrolou. Naopak Ctiradův útok na královském křídle prorazil. Vojta rozehrál s Otou partii velmi dobře, ale ve střední hře to trochu překombinoval. Měl sice aktivní postavení figur, ale přetíženou dámu, která musela krýt dvě figury. Tento úkol nezvládla a po zisku figury dovedl Ota partii snadno k výhře. Partie Járy s Tomášem byla dlouho vyrovnaná. Tomáš se pustil do útoku na krále, při kterém obětoval dva pěšce. Jára obranu zvládl a materiální výhodu v koncovce snadno uplatnil.


Dohrávky

    V pátek 27.1. se dohrávaly dvě partie. Z prvního kola partie Kapras - Dousek. Lukáš rozehrál partii velmi dobře a stál na pokraji výhry, když mohl získat figuru (počítač hlásil +3,5). Lukáš ale pokračoval jinak a přešel do vyhrané věžové koncovky se třemi volnými pěšci navíc. Koncovku však neuvěřitelným způsobem pokazil, postupně odevzdal všechny pěšce, nechal si odříznout krále a nakonec překročil čas. V tu chvíli ale mohl na výhru s pěšcem víc zkoušet hrát už jenom Ota.

    Ve druhé dohrávané partii se utkali Kuba Šafařík s Járou Flašarem. Partie to byla zajímavá a napínavá, oba soupeři hráli velmi aktivně. Partie se dostala do koncovky V+S x V+J, oba hráči měli ještě několik pěšců a jednoho volného směřujícího do dámy. V tu chvíli Jára chyboval, když umožnil Kubovi postavit si dámu. Popartiová analýza ukázala, že při správné hře (oběť kvality za zlikvidování volného pěšce) by to byl právě Jára, kdo by si nezadržitelně postavil dámu a jasně zvítězil.

    Následující pátek je na pořadu třetí kolo.


2. kolo

    V pátek 20.1. proběhlo druhé kolo přeboru a v šachárně bylo veselo, Ctirad Matonoha slavil svátek a Ota Dousek narozeniny. Vzájemná přeborová partie oslavenců byla velmi bojovná a skončila nakonec opakováním tahů. Lukáš Kapras si dal jenom malého panáka, a tak není divu, že ve střední hře chyboval a byl Vláďou Luštincem nemilosrdně rozdrcen. Naopak Tomáš Málek si nalil do druhé nohy a jasně přehrál v koncovce Vojtu Vávru. Partie Šafařík - Flašar byla odložena.


1. kolo

    Za účasti osmi hráčů odstartoval v pátek 13.1. Oblastní přebor Jičínska pro rok 2012. V prvním kole nedošlo k žádnému překvapení. Kuba Šafařík přehrál Vláďu Luštince, který nesehrál partii nejlépe, Ctirad Matonoha si počkal na chybu Tomáše Málka a Jarda Flašar porazil Bělohradskou naději Vojtu Vávru. Partie Kapras - Dousek byla odložena.


Ctirad Matonoha

© 2009