ŠO TJ Jiskra Hořice

Krajský přebor jednotlivců - Janské Lázně 3.-8.5.2012

    Janské Lázně alias "Jánky" znamenají již řadu let krajský přebor jednotlivců v praktickém šachu konaný naposledy v penzionu Protěž. Současně se hraje i krajský přebor ve Fischerových šachách a doprovodný bleskový turnaj. Letos stačily na turnaj pouze dva dny dovolené, protože svaz vybral termín 3. až 8. května. Moudré rozhodnutí.


Čtvrtek 3.5.2012

    Odjezd autem z Hořic byl v 15.30 spolu s favority turnaje Petrem Tázlarem a Jakubem Šafaříkem. Honza Rusnák vyjel ze Dvora Králové zhruba ve stejnou dobu. Před Trutnovem se spustil tak obrovský liják, že jsem v takovém počasí autem ještě nikdy nejel. Na cestu skoro nebylo vidět, na čáry na silnici už vůbec ne. Aspoň si trochu zamakaly stěrače. Za Trutnovem byla objížďka, kterou přede mnou jedoucí Honza přehlédl a tak ačkoli byl tak 20 minut před námi, dorazil do cíle asi 10 minut po nás prý objížďkou přes Polsko. Na Protěž jsme přijeli podle plánu v 16.30, naštěstí tam už nepršelo. Letošního ročníku se zúčastnilo mnoho nových tváří, naopak několik starých známých překvapivě nepřijelo. Někdo si spletl termín, jiný trávil čas užitečněji, protože nás čeká konec světa. Nakonec se sjelo 56 hráčů do přeboru a 54 do openu. Předseda svazu Jarda Šmíd nás hned při prezentaci poslal do Háje - tedy bydlet do dependance Bukový Háj nacházející se 100 metrů od Protěže. V 17 hodin se k večeři podával řízek, což mě velmi potěšilo a hned poté se poprvé zasedlo k šachovnicím. Rozhodčímu Milanu Borůvkovi se nějak nedařilo nasadit první kolo a tak se začalo hrát s hodinovým zpožděním. Ale co, stanou se horší věci.

    Původně to vypadalo, že budu hrát s Lenkou Rojíkovou, pak s Pavlem Krahulou, nakonec proti mě zasedl k bílým figurám Václav Portych (ŠK Lípa). Hrála se Anglická 1.c4 e5, po klidně sehraném zahájení se rozhořela zajímavá taktická bitva na dámském křídle, která skončila hromadnými výměnami a beznadějně remízovou čtyřvěžovou koncovkou. Na úvod tedy slušný výsledek. Další naši si vedli znamenitě, Petr Tázlar, Jakub Šafařík i Honza Rusnák vyhráli, Martin Šedivý remizoval s Vítem Moravcem hrajícím druhou ligu za Kutnou Horu.


Pátek 4.5.2012

    Dopolední kola se hrála od devíti hodin. Dostal jsem za soupeře Káťu Vlčkovou (Polabiny). Hrála se Vídeňská a byla to miniaturní partie. Černá mě přivázala jezdce na f3 tahem Sg4, ale o pár tahů později přehlédla klasickou oběť střelce na f7 se šachem Je5+ a dobráním Jxg4 s následnou ztrátou dvou pěšců. Petr s Honzou také vyhráli, Martin opět remizoval a opět se silným druholigovým hráčem Jiřím Dosedělem. Jen Kubovi se nedařilo a prohrál.

    Po obědě jsem přemýšlel, kam vyrazit na výlet. Uvědomil jsem si, že jsem v rámci "Jánek" ještě nebyl na Zlaté vyhlídce a proto jsem vyrazil tam. Bylo po dešti a proto bylo potřeba dávat pozor na bláto. Sešel jsem dolů na kolonádu, cestou koukal co je kde nového a pak po žluté výšlap lesem okolo dětské léčebny Vesna směrem na Zlatou vyhlídku. Za ní cesta klesala k Hoffmanovým boudám, kde jsem značku vyměnil za zelenou a pokračoval dolů kolem infocentra, které bylo překvapivě zavřené a na večeři.

    Bylo nutné se dobře navečeřet, protože mě čekal Luboš Roško (Polabiny), přítel Káti Vlčkové, takže se dala čekat pomsta za dopolední partii. Černými jsem zvolil dámskou indickou, ale připustil jsem postup d4-d5, po kterém jsem se dostal do potíží, ze kterých jsem se již nevyhrabal. Po partii mě Luboš řekl, jak se takové zahájení hraje a prozradil, co vše v partii viděl a spočítal, což bylo úchvatné. Luboš má šachy opravdu moc rád a společné popartiové posezení nad šachovnicí bylo pro mě velkým zážitkem. Petr porazil Marka Čeřovského, který dopoledne senzačně zmatil mého večerního soupeře (ten z toho málem dostal infarkt), vyhrál také Kuba. Honza s Martinem prohráli.


Sobota 5.5.2012

    Další dvoukolo, dopoledne nejprve Petr Šimon (Lokomotiva Liberec). Černými zvolil Francouzskou, mě se podařilo vyměnit černopolné střelce. Pak jsem získal výhodu, moji jezdci na c5 a e5 paralizovali francouzského bělopolného chudáka. Realizace výhody byla z mé strany možná trochu kostrbatá, ale nakonec se mě podařilo proniknout věží do soupeřovy pozice a získat rozhodující materiální převahu. Poprvé prohrál Petr s FM Karlíkem, Kuba s Martinem prohráli, Honza remizoval.

    Po obědě jsem se rozhodl zajít do své oblíbené Svobody nad Úpou. Výlet se podobal Ivánkově osudu v Mrazíkovi: "Půjdeš synáčku do kopce, pak z kopce a nakonec zase do kopce". Nejprve jsem vyšplhal po modré značce kolem louky s nádhernými výhledy na Janské Lázně na Modrokamennou boudu. Zbytek cesty mě doprovázela zelená. Sešel jsem lesem do Maršova a podél Úpy do Svobody s úmyslem zavítat do infocentra. Jaksi jsem ale zapomněl, že je sobota a takový podnik má už dávno zavřeno. Nezbylo než se vydat po zelené zpět do Jánek. Cesta šplhala nejprve lesem a pak podél louky, kde se páslo stádo koní a vpravo se otevřely výhledy na Světlou horu a Dvorský les, k okraji Janských lázní.

    Večer v pátém kole jsem hrál s Petrem Šobotníkem (Bohemians Praha). V partii jsem utekl hrobníkovi z lopaty. Hrála se podobná varianta Anglické jako v prvním kole (1.c4 e5), tentokrát se boj rozhořel na královském křídle. Trochu jsem to nezvládl a dostal se pod silný útok. Soupeř mě ušetřil, protože neviděl vyhrávající pokračování s obětí kvality. Pak jsem se z toho dostal a převzal otěže partie. Získal jsem postupně tři pěšce a vyhranou koncovku. Podruhé prohrál Petr, rovněž Kuba, naopak remizoval Honza a vyhrál Martin.

   


Neděle 6.5.2012

    Od tohoto dne se hrála už jen jedna partie denně. Já jsem dostal Jakuba Hamana (ŠK Kladno). Byla to nepovedená partie, soupeř zvolil Pircovu obranu, já Sg5, Dd2 a dlouhou rošádu. Zaostal jsem však ve vývinu královského křídla a to se mě stalo osudným. Zkusil jsem čarovat obětí pěšce, ale soupeř mě nedal šanci. Po partii mě Luboš Roško vysvětlil, jak se to má hrát. Na vítěznou vlnu se vrátil Petr, zato Kuba opět prohrál. Honza se s Martinem ve vzájemné partii rozešli smírně.

    Po obědě se konal krajský přebor ve Fischerových šachách. Zaslechl jsem hlasy, že tohle šachové odvětví hrají pouze blázni, no budiž. Bláznů se přihlásilo 42 a byl to hezký turnaj se spoustou legračních partií. V deseti tazích jsem například porazil slavného metalistu Patrika Vágnera, když jsem udělal nečekaný výpad dámou, který se v klasickém šachu nevidí. Naopak prohra s Jirkou Dosedělem v předposledním kole zhatila moje ambice na boj o krajskou bednu. Byla to typická partie Fischerových šachů - získal jsem nejprve dámu, ale pozice byla tak atypická, že jsem postupně odevzdal tři figury a nakonec i krále. Přeborníkem kraje se stal jeho předseda Jarda Šmíd před Tomášem Ptáčkem a Petrem Tázlarem. Honza Rusnák skončil 7., já 11. a Kuba Šafařík 19.

    Po večeři se konal bleskový turnaj, na který dorazili Járové Štefan a Flašar. Zvláště druhý jmenovaný hrál velmi dobře a skončil celkově druhý za suverénem Tomášem Vojtou a před Honzou Macháněm. Mě se v turnaji také dařilo, hrál jsem jako za starých časů, kdy jsem měl ještě mladou rychlou klavírní ruku a skončil sedmý. Mimochodem, v prvním kole jsem dnes podruhé porazil Patrika metalistu a vrátil mu tak i s úroky nedávnou porážku na Českém poháru v Třebechovicích. Hořickým hráčům se vůbec dařilo nadmíru dobře - čtvrtý skončil Petr Tázlar a šestý Martin Šedivý, takže čtyři hráči v první sedmičce! Mezi 58 účastníky obsadili dále Kuba Šafařík 17., Honza Rusnák 18. a Jarda Štefan 22. místo. Dokazuje to, že v Hořicích se vždycky hrály vynikající blicky.


Pondělí 7.5.2012

    Dopoledne mě čekala partie s Lenkou Rojíkovou (ŠK Lípa). Černými jsem zahrál Skandinávskou s Jf6 a Dxd5. Soupeřka mě nedovolila výpad Sg4, protože zahrála Je2, takže přišlo Sf5. Pak mě překvapila postupem f3, g4 a výměnou střelců na g6, což asi nebylo dobré, protože se mě otevřel H sloupec. Bílá pak obětovala na e6 figuru v domnění, že za ní bude mít tři pěšce, ale přehlédla obranu, po které jí zůstaly jenom dva pěšci a to bylo málo. Materiální převahu jsem snadno dotáhl do vítězného konce. Vyhráli opět Petr a Honza, potřetí za sebou prohrál Kuba, remizoval Martin.

    Odpoledne bylo volno, těšil jsem se na výlet na Černou Horu. Bohužel pršelo, tak z toho nebylo nic, protože mě v dešti opravdu chodit nebaví. Zhruba v 15 hodin se počasí umoudřilo, tak jsem vyšel na malou procházku do infocentra u dolní stanice lanovky. Protože měli konečně otevřeno, vzal jsem si jako vždy nějaké turistické manuály - tedy zajímavé prospekty a letáčky. Sešel jsem do centra městečka a protože se hrál dramatický zápas hokejového mistrovství světa s Norskem, vydal jsem se pomalu zpět do Protěže na televizi. Prošel jsem okolo Janskolázeňské "almy mater" a vzpomněl si tak na jednoho slavného violoncellistu, mého kamaráda, který ji před lety vystudoval.

    Po večeři se uskutečnila beseda s Milanem Borůvkou nad pravidly šachové hry, o kterou byl velký zájem. Vskutku dobře strávený čas, osvěžení pravidel přišlo vhod. Před posledním kolem jsem měl 4,5 bodu, Petr 5, Kuba 2,5, Honza 4 a Martin 3,5.


Úterý 8.5.2012

    V posledním kole mě čekala partie bílými s velmi silným soupeřem, Vítkem Valentou (Sokol Šumperk). Před turnajem jsem si vytkl cíl získat 5 bodů, takže k partii jsem nastupoval s cílem neprohrát. Hrála se Sicilská s e6, a6, Dc7, opatrně jsem to popotahoval a získal mírnou převahu na D sloupci. Nic z toho ale nebylo, vyměnily se všechny těžké figury a vznikla vyrovnaná, ale nebezpečná koncovka se třemi lehkými figurami (SSJ+7P) na každé straně. Nabídl jsem remízu, kterou soupeř odmítl. Jednak se chystal lavírovat a vyzkoušet tak moji pozornost, a také chtěl využít svůj lepší čas. Nakonec to byl Vítek, který ve snaze prolomit moji pevnou obranu přehlédl malou kombinaci. Vznikla jezdcová koncovka se dvěma pěšci navíc, kterou jsem snadno vyhrál, i když jsem v jeden moment zaváhal a soupeř mě mohl výhru ztížit. Petr remizoval s Lubošem Roškem, Kuba alespoň na závěr ještě jednou vyhrál, stejně tak Honza, prohrál Martin.

    K obědu se podával smažený sýr s tatarkou, poté proběhlo vyhlášení výsledků a odjezd domů. Vítězem turnaje a krajským přeborníkem se stal Honza Jüptner (6,5/8) před Vladimírem Karlíkem a Tomášem Vojtou (oba 6). Na krajskou bednu se ještě dostali Tomáš Ptáček (celkově 5.) a náš Petr Tázlar (celkově 7., oba 5,5), který sehrál výborný turnaj (navíc 2. místo mezi juniory za T. Ptáčkem). Já jsem získal také 5,5 bodu, ale nejhorší pomocné hodnocení mě odsunulo na 9. místo. Honza Rusnák skončil 13. (5 bodů), Martin Šedivý 31. a Kuba Šafařík 32. (oba 3,5). Letošní turnaj musím hodnotit pozitivně, dosáhl jsem jednoho z nejlepších výsledků v historii Jánek. Strava i Budvárek na dobré úrovni a v Bukovém Háji se spalo dobře. Jedno odpoledne se na stěně nad skříní objevil obrovský, ale nádherný černý pavouk. Jeho symetrie a dokonalost těla byla až překvapující, v průměru mohl měřit tak 10 cm. Možná mě přinesl štěstí, druhý den ale někam utekl. Jediné, co se moc nevydařilo, bylo počasí, takže plánovaný výšlap na Černou horu se nekonal - snad napřesrok.


Ctirad Matonoha


Konečné pořadí

Výsledky přehledně
KPJ (FIDE open)
Národní open
Fischerovy šachy
Bleskový turnaj
© 2009