ŠO TJ Jiskra Hořice

Mistrovství ČR mládeže 12.-19.3.2011

Tři medaile pro hráče Jiskry Hořice!

Letošní MČR v šachu mládeže se konalo již potřetí v hotelu Dlouhé Stráně na úbočí Jeseníků. Na 600 nejlepších mladých šachistů a šachistek přijelo změřit své síly v bojích o tituly. Jiskru Hořice reprezentovali Tomáš Kraus v kategorii H 16 a Eliška Johnová s Kristýnou Sobolovou v kategorii D 16. Všichni tři patří k dlouholetým oporám Jiskry Hořice v extralize dorostu i soutěžích dospělých.

Tomáš zatím neměl příliš štěstí v nejvyšších soutěžích jednotlivců, letos však nenechal nikoho na pochybách, že na medaili má. V závěrečném finiši se bodově dotáhl na vynikajícího Tadeáše Kriebela z BŠŠ Frýdek-Místek, na pomocné hodnocení však zůstal těsně za ním. Stříbro je vynikajícím úspěchem.

Děvčata podle nasazení sice nepatřila k adeptkám na medaile, kdo však sleduje dlouhodobě jejich výsledky, dokázal si spočítat, že budou chtít promluvit do celkového pořadí. Kristýnka svým klidným, pevným stylem bez jediné prohry získala 6 bodů a s přehledem obsadila třetí místo.

Eliška svým nekompromisním stylem docílila celkem šesti výher, nejvíce ze všech hráček této kategorie, dvakrát však musila kapitulovat. Ve druhém kole se jí s dlouholetou soupeřkou a kamarádkou Janou Maříkovou příliš nevydařila příprava a rychle prohrála. Úžasným finišem, ve kterém získala 4,5 bodu z 5 s papírově vesměs silnějšími protihráčkami se opět dotáhla na čelo, dokonce získala půlbodový náskok, pak však přišla studená sprcha v osmé partii, kterou hrála jako vyměněná. Marně jsme čekali na brilantní kombinace, které předvedla v minulých kolech. Zřejmě se projevilo vyčerpání. Po unaveném výkonu nestihla dopočítat soupeřčin vtipný manévr a musila kapitulovat v koncovce, která byla s největší pravděpodobností remízová. Výhra v devátém kole již stačila pouze na to, aby se bodově dotáhla na vedoucí Janu Maříkovou, na pomocné hodnocení však skončila druhá. I stříbro je velice pěkný kov. Obzvláště uvážíme-li, že je to v její krátké šachové kariéře již šestá medaile, kterou v této soutěži pro Jiskru Hořice vybojovala.

Hořičtí šachisté nejen příkladně reprezentují, sami turnaje pořádají. Již příští sobotu, 26. března, proběhne ve školní jídelně Krajský přebor mládeže v Rapid šachu, o víkendu 9. a 10. dubna pořádají v sokolovně Krajský přebor mládeže v praktickém šachu, 1. května se rovněž v sokolovně uskuteční KP v Rapid šachu dospělých, 14. května turnaj dvojic a šachová sezóna vyvrcholí 4. června tradičním Turnajem Špuntů.

Na všech turnajích bude i doprovodná kategorie pro všechny příznivce, kteří si budou chtít zahrát. Všechny turnaje se konají za podpory města Hořice a dalších sponzorů, kterým tímto děkujeme. Více informací naleznete zde.