ŠO TJ Jiskra Hořice

Krajský přebor v rapid šachu jednotlivců

Zabydluje se v hořické sokolovně

    V neděli 1.5.2011 byla hořická sokolovna svědkem bojů o tituly krajských přeborníků (a přebornic) ve zrychleném šachu. V porovnání s loňským ročníkem, který proběhl rovněž v této historické budově, se přihlásilo poněkud méně hráčů, zřejmě vzhledem k exponovanému datu (čarodějnice, VC v Hradci Králové, blesk v Broumově, prvomájové veselice,...). Jejich výkonnost však mírně vzrostla. Obzvlášť potěšila přislíbená účast dvou FIDE mistrů, domácího Ondry Kořínka a přespolního Honzy Jüptnera. Honza nakonec účast pro nemoc odřekl a roli favorita tak musel potvrdit Ondra. To se mu nakonec podařilo, i když průběh nebyl tak jednoznačný, jak napovídají výsledky. Všichni, kteří měli tu čest s ním hrát, usilovali o jeho skalp ze všech sil. Zejména obhájce loňského titulu, Kuba Šafařík. V talovském stylu obětoval figuru, Ondra se však zkušeně ubránil. Možná měla na konečný výsledek trochu vliv i bouřlivá oslava příchodu jara, kterou Kuba v předvečer turnaje absolvoval (celý turnaj odehrál v tmavých brýlích).

    Na druhém místě vystřídal nestora Náchodského mládežnického šachu Frantu Fuchse úřadující předseda STK Honza Slavík, třetí místo jistě potěšilo Marka Čeřovského ze Dvora Králové. Kuba se letos musel spokojit s místem pátým a pohárem pro nejlepšího juniora. Trochu překvapením a jistě velkým příslibem do budoucna je celkově šesté místo a druhá příčka mezi juniory pro teprve čtrnáctiletého Martina Saučuka z Náchoda. Třetí nejlepší junior, Petr Tázlar, uzavřel první desítku a byl pouze o jedinou příčku před nejlepší juniorkou, Eliškou Johnovou. Petr však dosáhl i jednoho prvenství. Na pomocné hodnocení byl jasně před ostatními, o dva body předčil i samotného vítěze.

    Ač se počet účastníků o pět snížil, ubylo zejména žáků a Jičínských, turnaje se oproti loňsku, kdy byl KP výhradně mužskou záležitostí, zúčastnily i dvě nadějné juniorky, které chlapy a chlapce na šachovnici dost potrápily.

    Na MČR budou kraj reprezentovat Ondra, Kuba a Eliška. Potěšující pro domácí je jistě fakt, že bydlí všichni v Hořicích, pro mne osobně pak skutečnost, že jsem stál na počátku jejich šachové dráhy. Je to úžasný dárek k mým 50. narozeninám, stejně tak i tituly KM pro Kubu a Tomáše Krause a postup hořického družstva, složeného téměř výhradně z žáků a dorostenců, do 2. ligy.

    Děkuji.


Jiří John


Výsledky na Chess Results


Fotogalerie
Foto (Ctirad Matonoha)
© 2009