ŠO TJ Jiskra Hořice

Velká cena "O hořickou trubičku" 17.4.2010

Poslední VC v Hořicích

    V sobotu 17. dubna se v krásném prostředí hořické školní jídelny uskutečnila poslední ze seriálu velkých cen Královéhradeckého kraje v rapid šachu mládeže sezóny 2009/2010. Sjelo se na devadesát účastníků, kteří hráli nejen o trofeje z této VC, ale i o poháry a diplomy za celkové umístění v seriálu velkých cen letošní sezóny. Již od začátku však byla tato akce provázena enormními obtížemi.

    Až do středy jsme z důvodu plánovaného státního smutku nevěděli, jestli se turnaj vůbec uskuteční, navíc polovina realizačního týmu dala přednost turnaji v Šárovcově Lhotě. Ostatní dělali, co mohli, problémům však nezabránili. Ač byla prezentace do 8,45, ještě v devět hodin volali a do čtvrt na deset se trousili účastníci. Někteří sice hlásili předem, že přijedou vlakem, nikdo však nevěděl, koho vezou. Pořadatelé neměli to srdce je odmítnout. Další problém vyvstal, když měli účastníci postavit přivezené hrací soupravy a hodiny. To se podařilo teprve po dvou urgencích a další půlhodině čekání. Když to již vypadalo, že turnaj bude moci začít, přišla upomínka, že před turnajem mělo být vyhlášení výsledků KPŽD. Došlo tedy nejprve k předávání pohárů a medailí.

    Úderem desáté již byly vyvěšeny startovní listiny a hráči a doprovody vyzváni, aby si vše zkontrolovali. Vše vypadalo v pořádku, nikdo neprotestoval, takže bylo nasazeno první kolo.

    Vtom to vypuklo. Hráči začali reklamovat špatné nasazení do skupin, špatná data narození atd. Ředitel dal na naléhání jedné hráčky a neoprávněně přeřadil jinou hráčku, aby ji po dalším špatném nasazení opět vrátil zpět. Nakonec se vše vysvětlilo, byly napraveny nepřesnosti uvedené v přihláškách a turnaj započal.

    Naštěstí probíhal hladce. Po dvou kolech byl přerušen obědem a minutou ticha za oběti leteckého neštěstí u Smolenska. Někteří menší účastníci se dozvěděli, co to minuta ticha je a proč se drží. Překvapením však ještě nebyl konec. Při vyúčtování bylo hospodářem KHŠS odmítnuto vyplacení odměny za uspořádání a včasné vyúčtování akce z důvodu, že pořadatel poskytoval neoprávněně slevu hráčům, kteří si objednali oběd a od neregistrovaných hráčů prý vybíral startovné v nedostatečné výši. Je s podivem, že propozice prošly schvalovacím řízením, byly potvrzeny vedoucím VC a "pochybení" si všiml až hospodář v předvečer turnaje, kdy poslal řediteli zajímavý mail.

    Zbytek turnaje i vyhlášení proběhly relativně v klidu, i když s mírným zpožděním. Zvládlo se dokonce i celkové vyhlášení VC, na které přijel sám vedoucí již hodinu po skončení nejmladších.

    Mezi nejstaršími obsadil Jára Flašar ze sedmé třídy ZŠ Na Daliborce třetí místo, které mu stačilo na stříbro v celkovém pořadí sezóny 2009/2010. Jeho spolužák, Lukáš Písecký, byl dvanáctý a celkově sedmnáctý. Dominik Hlušička šestnáctý. Mezi nejstaršími hrál i Pavel Podzimek, který sice přestoupil na ZŠ Komenského, nicméně šachy hraje dál se svými spolužáky. Skončil na pěkném čtrnáctém místě.

    Kamilu Šafaříkovi, který sice navštěvuje také sedmou třídu ZŠ Na Daliborce, věkem však patří do mladší kategorie, se nedařilo tak, jako na minulé VC v Hradci Králové, kde zvítězil. Obsadil osmé místo.I to mu však stačilo na bronz v celkovém pořadí. Své první turnajové zkušenosti získával mezi desetiletými druhák Jiří Gajzl.

    Chlapci zaslouží pochvalu nejen za příkladnou reprezentaci školy při turnaji, ale také za obětavou pomoc při přípravě turnaje a následném úklidu.

    Poslední šok však přišel teprve druhý den, kdy bylo objeveno, že byla omylem ponechána špatná pomocná kriteria hodnocení a u dvou dvojic hráčů došlo zásluhou toho k přehození pořadí. Již je vše v pořádku, na krajském webu visí výsledky zpracované podle správných kriterií. Hráčům se snad i přes zdržení turnaj líbil, snažili jsme se, aby problémy příliš nepoznamenaly chod turnaje.

    Za obětavou pomoc zaslouží poděkování kromě tradičních příznivců MěÚ Hořice, školní jídelny a firem Zatloukal počítačové služby, STRIX, Papírnictví Svoboda a Elektro Nosková i rozhodčí Ctirad Matonoha, Jan Rusnák a Vladimír Luštinec (ten však musel po obědě odejít), na které toho bylo letos skutečně mnoho a sám předseda KHŠS Jarda Šmíd, který pomohl, když viděl, že je toho třeba. Naštěstí hodně pomáhali i sami hráči, Kamil Šafařík, Jára Flašar, Pavel Podzimek a Dominik Hlušička.

    Doufejme, že zbylé turnaje letošní sezony, KP v rapid šachu dospělých 2. května a Turnaj Špuntů 5. června proběhnou bez překvapení a zbytečných přehmatů.


Jiří John


foto
Fotogalerie
© 2009