ŠO TJ Jiskra Hořice

Turnaj "O Lhoteckého krále" 17.4.2010

Petr Tázlar stříbrný

    V sobotu 17.4. se v Šárovcově Lhotě uskutečnil jubilejní 10. ročník rapid turnaje. Hrálo se v pěkném prostředí místní hospody. Na tento turnaj jsme se domlouvali již dlouho dopředu a nakonec jsme jeli ve třech lidech. Jarda Štefan, který vzal svoji žlutou škodovinku, Kuba Šafařík a já. Na místo jsme dorazili včas a už u prezentace bylo jasné, že turnaj bude mít slušnou úroveň. První nasazený byl Jaroslav Fiala (2258), který měl jistě myšlenky na stupínek nejvyšší, ale v turnaji se mu příliš nedařilo a zbytečnými chybami dal šanci ostatním. Z našich byl nejvýše nasazený Kuba (13), já jsem měl číslo 15 a Jarda 31.

    Hned 1. kolo zpestřila partie Kuby s Jardou :-). Já jsem v 1. kole hrál bílými proti Vítu Rigovi z Vrchlabí. Hrál se drak, ve kterém mě soupeř nechal přetáhnout h5 a prohrál partii po útoku těžkých figur na h-sloupci.

    Ve 2. kole jsem nastoupil černými proti Krutinovi (4). Hrál se opět drak, ve kterém mě soupeř nechal naskládat těžké figury na c-sloupec a před materiálními ztrátami partii vzdal.

    Ve 3. kole jsem hrál bílými proti Bucharovi (8). Hrála se zavřená sicilská a poté, co se všechny figury poměnily, nezbylo než dát partii za remízu. Avšak s touto remízou jsem byl spokojen.

    Do 4. kola jsem dostal Komprdu (5). Tento hráč byl až z dalekého Brna. Hrál se Caro-Kann (Panovův útok) a i v této partii se vše povyměnilo a vzniklá pěšcová koncovka byla remízová.

    V 5. kole jsem hrál černými s panem Kohoutem (11). Hrála se jakási varianta sicilské obrany. Honza ztratil hodně času, nakonec ztratil pěšce a v časové tísni udělal osudovou chybu.

    Po pátém kole byla přestávka na oběd. Měl jsem na svém kontě 4 body z 5 partií a prozatímní první místo, které mě pozvedlo sebevědomí a odhodlání dotáhnout tento turnaj na "bednu".

    V 6. kole jsem hrál černými proti Klainovi (9). Soupeř již v zahájení obětoval pěšce za prostorovou převahu. Po výměnách figur vznikla věžová koncovka, ve které jsem měl pořád tohoto pěšce více. Avšak soupeř zahrál hrubou chybu a po přechodu do pěšcovky bylo o výsledku rozhodnuto.

    V 7. kole jsem poprvé usedl k prvnímu stolu, bílými jsem hrál se Sýkorou (6). Hned v zahájení jsem udělal chybu a ztratil pěšce. Řekl jsem si, že už není co ztratit a všechny figury jsem orientoval na útok. A ejhle - soupeř přehlédl 4-tahový mat. Tahle partie byla asi moje nejhezčí v turnaji.

    V 8. kole začínalo jít do tuhého a já jsem hrál na první desce černými proti Mkitarianovi (2). Hrál se můj oblíbený budapešťský gambit. Po klidném průběhu přešla partie do koncovky V+5p proti 2S+4p. Nabídl jsem remízu, kterou můj soupeř přijal.

    V 9. kole jsem hrál o první místo se Sakařem (7). Hrála se výměnná francouzská a turnaj jsem zakončil poklidnou remízou.

    Konečných 7 bodů a 2. místo je pro mě velkým úspěchem, ale i zklamáním, protože k prvnímu místu chyběl kousek. Jarda nakonec obsadil pěkné 15. místo s celkovým počtem 5 bodů a Kuba byl se 4.5 body jen o jedinou příčku za Jardou. Na závěr proběhlo ještě losování o speciální cenu (šachy), kterou si odvezl pan Jiří Langr.


Petr Tázlar

© 2009