ŠO TJ Jiskra Hořice

Šachisté Jiskry Hořice na MČR mládeže v Koutech nad Desnou

    V týdnu od 5. do 13. března 2010 se v nádherném prostředí hotelu Dlouhé stráně v Koutech nad Desnou uskutečnilo MČR v šachu mládeže. O mistrovské tituly a poháry pro nejlepší se utkalo na tři stovky malých i starších šachistů a šachistek z celé republiky. Barvy Jiskry Hořice hájili Tomáš Kraus, Michal Šrejber, Jakub Šafařík, Petr Tázlar a Eliška Johnová. Michal, Jakub a Petr hráli v rámci přípravy na finále extraligy dorostu Open A. Zejména Petr podal úžasný výkon. Získal 5,5 bodu a jeho výkon byl o 200 bodů lepší než jeho současný rating. Celkové dvanácté místo z 54 účastníků je obrovským úspěchem. Třináctý se stejným počtem bodů skončil Michal, sedmnácté místo s pěti body obsadil Jakub. I on hrál o sto bodů nad své stávající elo.

    Tomáš startoval v mistrovské kategorii chlapců do 16 let. Po dvou nešťastných prohrách v 6. a 7. kole poslední dvě partie vyhrál a obsadil mezi 24 nejlepšími hráči do 16 let v republice celkově šesté místo, což je velkým úspěchem.

    Eliška obhajovala mezi děvčaty do čtrnácti let loňské prvenství. Hned ve druhé partii se jí nevydařil matový útok s obětí věže a ač po celý turnaj bojovala o medaile, chyběla jí koncentrace, někdy i trocha štěstí a v závěru se dostavily i zdravotní problémy. V posledním kole bojovala o celkově druhé místo, ale v dramatické partii měla více štěstí její soupeřka, která zachovala chladnější hlavu a lépe hospodařila s časem. Ač je celkové páté místo nejhorším umístěním v její dosavadní kariéře, přesto je to umístění velice pěkné. Eliška dokázala, že stále patří k naší dívčí špičce, která se, podobně jako chlapecká, rychle vyrovnává a uspět v ní je stále těžší.

    Umístění všech tří našich hráčů prestižního FIDE Openu v první dvacítce a obou hráčů mistrovských kategorií v první desítce lze považovat za veliký úspěch. Škoda, že se mistrovství nemohl zúčastnit i Jára Flašar, který si vynikajícím výkonem na MČ rovněž vybojoval účast mezi 24 nejlepšími hráči do 16 let, ze zdravotních důvodů se však nemohl zúčastnit.


Jiří John


Eliška Johnová

Druhá zprava Eliška Johnová.
© 2009