ŠO TJ Jiskra Hořice

Krajský přebor jednotlivců v bleskové hře - 4.4.2010

Nečekaná medaile z Hostinného

    Po dlouhé sobotní noci, kterou jsem strávil s přáteli na diskotéce, se mi do Hostinného moc nechtělo. Navíc jsem ani nebyl předem přihlášený a neměl jsem jistotu, že budu přijat do turnaje. Měl jsem zajištěný odvoz, který jsem nechtěl na poslední chvíli rušit, a proto jsem se rozhodl, že do Hostinného pojedu.

    Na místě jsem se dozvěděl, že mám štěstí, že je přihlášeno 90 lidí a do turnaje tak zbývá 10 volných míst. Tušil jsem, že moje výkony budou asi nic moc, spíš nic než moc.

    Do turnaje jsem byl nasazen jako číslo 31. Vím, že v těchto turnajích nehraje nasazení takovou roli, ale i přesto jsem věděl, že to bude těžký turnaj a dal jsem si cíl být na takovém místě jako jsem nasazen.

    V 1. kole jsem dostal Vítka Riga a nechtěl jsem dopadnout stejně jako loni, kdy jsem prohrál s Tomášem Ptáčkem a pak jsem celý turnaj doháněl ztrátu. Navíc jsem věděl, že mě nečeká jednoduchý soupeř a remíza byla určitě zasloužená.

    Ve 2. kole jsem porazil Karlena Mkitaryana díky tomu, že v dámské koncovce s pěšcem víc udělal nemožný tah.

    Ve 3. kole jsem hrál s Michalem Novotným. Sehrál jsem dobrou partii se špatným koncem. V lepší koncovce V+J proti V+J jsem jednotahově nastavil jezdce (pozice Jc3 a Jf6 a zahrál jsem Je4).

    4. kolo jsem hrál s Milanem Burdilákem. Matně si vzpomínám, že jsem posbíral co se dalo a vyhrál jsem.

    5. kolo a Jiří Kadeřábek. Soupeř hrál pomalu a já jsem se víc soustředil na hodiny než na pozici. Soupeř v závěru zrychlil a zaslouženě vyhrál.

    6. kolo Martin Kuru. Hráli jsme na strašných šachách s ještě horšími hodinami. Martin mi nastavil kvalitu, kterou jsem dokázal uplatnit.

    7. kolo a můj první oddílový kolega Petr Tázlar. V prvním tahu jsem nabídnul remízu, kterou Petr odmítnul s tím, že by mi ta půlka k ničemu stejně nebyla a že on má na to, aby tenhle turnaj vyhrál. V partii jsem stál pořád o něco hůř, ale rozhodující chybu jsem udělal až ve chvíli, kdy jsem přehlédl ztrátu kvality s přechodem do prohrané koncovky.

    8. kolo Jan Kuneš. Vím, že jsem partii vyhrál, ale nevím jak. Nějak mi ta partie v hlavě nezůstala.

    9. kolo Radovan Tlamsa. Další z partií o které vím, že jsem sebral nějaký materiál a bez větších problémů zvítězil.

    10. kolo Jiří Jareš. Po zahájení e4 d6 d4 e5 to soupeř komentoval slovy, že rád suší. V průběhu partie jsem získal dva pěšce, které jsem ve věžovce neuplatnil a nakonec jsem měl i trošku štěstí v tom, že nám oběma došel čas a mám tušení, že mě došel dřív.

    11. kolo Dalibor Mlénský a 12. kolo Karel Vlach mi splývají dohromady. Vím, že jsem v jedné partii měl sice kvalitu méně,ale měl jsem k tomu dva pěšce. Soupeř mi nabídnul remízu, já jsem jí odmítnul, jednotahově jsem nastavil figuru a rázem jsem měl o věž méně.

    Po 12. kolech jsem spadnul zase na 50% a turnaj vypadal hodně špatně.

    13. kolo a druhý soupeř z oddílu Jaroslav Štefan. Tušil jsem, že dostanu prvním tahem Jf3 a že to Jardovi bude vyhovovat. Tak jsem mu na to zahrál Jc6 a čekal jsem, co se bude dít. Přišlo c4 e5 a museli jsme tvořit oba. Jarda potom poztrácel moc materiálu.

    14. kolo a třetí soupeř z oddílu Jaroslav Flašar. Jarda je dobrý útočník, ale s obranou má problémy. To se také ukázalo. Obětoval jsem figuru za dva pěšce s velkým útokem, kterému se nedalo moc čelit. Dohráli jsme tak rychle, že jsme stihli ještě dvě volné partie, ve kterých mě Jarda přehrál.

    15. kolo Jaroslav Šmíd. Jarda mě zaskočil hned prvním tahem. Zahrál g4. V koncovce S+5p proti J+4p se mi nepodařilo natahat pěšce tak jak bych chtěl a když mě Jarda nabídnul remízu v pozici, kde už stál líp, tak jsem ji přijal.

    16. kolo Pavel Brezmen. V partii jsem získal kvalitu a když se mi potom naskytla příležitost obětovat dámu za věž a dva střelce, tak jsem neváhal a do této koncovky jsem rád přešel. Vyplatilo se a výhra byla zasloužená. Tedy aspoň myslím. Tuhle partii bych asi označil i za svojí nejlepší v turnaji.

    17. kolo Jan Jüptner. Honza má se mnou neskutečnou smůlu. Popravdě si ani moc nepamatuji, kdy mě naposledy porazil (KP v Janských Lázních remis, pak jsem ho porazil na blicáku na tom samém místě. Tahle prohra ho stála vítězství a pak jsem s ním opět remizoval na KP v blickách v HK.) Tentokrát to ale předčilo moje sny. V 7. tahu !!! se mi Honza vzdal, když jednotahově nastavil figuru.

    18. kolo Benedikt Polák. Získal jsem figuru a najednou jsem dostal nabídku remis. Půl minuty jsem přemýšlel, jestli ji z taktických důvodů nemám přijmout (abych se vyhnul p. Maršálkovi). Nakonec jsem se rozhodl pokračovat a partii jsem zakončil matem.

    19. kolo Zdeněk Maršálek. Soupeř potřeboval partii vyhrát, aby měl jistotu prvního místa v turnaji a v této partii jsem toho moc nepředvedl a partii jsem po zásluze prohrál.

    V průběhu turnaje jsem pořadí v kraji moc nesledoval. Začal jsem se o něj trošku zajímat zhruba po 15. kole, kdy mi Jarda Šmíd prozradil, že p. Doseděl není od nás z kraje. Myslel jsem si, že je to kmenový hráč ŠK Lípa. A další zprávu mi podal p. Bielavský, a to, že Milan Schwarz má smůlu v tom, že je kmenovým hráčem Dvora Králové a ten bohužel nemá zaplacené příspěvky, takže se nemůže do konečného pořadí v kraji počítat. V boji o první místo v kraji jsem se držel až do posledního kola, což jsem opravdu nečekal.

    Závěrečné 14. místo celkově a 3. místo v kraji mi udělalo velikou radost. Teď už mám jen příjemnou starost, kde si tento pohár vystavím :-)


Jan Rusnák


© 2009