ŠO TJ Jiskra Hořice

Krajský přebor družstev v rapid šachu - 18.4.2010

Velký úspěch v Třebechovicích

    Než jsme odjeli obhajovat titul krajských přeborníků v rapidu, měli jsme problémy se sestavou. Nejprve nás bylo šest, ale nechtěli jsme střídat. Pak najednou nikdo nechtěl hrát, takže zbylo jen torzo týmu. Potom jsme zase tři hráči chtěli hrát na páté šachovnici. Nakonec jsme se dohodli, že nastoupíme v sestavě, se kterou jsme loni uspěli. Tím šestým, který se nevešel do naší sestavy, byl Ondra Hubáček, který rád vypomohl našemu "A" týmu.

    Do turnaje jsme byli nasazeni jako čísla jedna a deset. Hned v prvním kole jsme ukázali co je naším cílem, když jsme podle výsledku smetli Spartak Rychnov v poměru 5:0, ale podle vývoje utkání to tak lehce zdaleka nevypadalo.

    Do druhého kola nám los přisoudil tým hradecké Slavie. Sice jsme prohráli jednu partii, ale na celkový výsledek to naštěstí nemělo vliv. Byla to jedna ze dvou partií, které jsme ten den prohráli. Vyhráli jsme 3,5:1,5 a tušili jsme, že se chystá předčasné finále se Dvorem Králové.

    Právě ve třetím kole jsme se utkali s druhým nasazeným Dvorem Králové. V tomto zápase jsme nejprve přijali remízu na 5. šachovnici a zároveň ji na 4. odmítli. Já sám jsem ji měl během krátké partie nabídnutou dvakrát. Podruhé dokonce před ztrátou figury. Slabší chvilku si vybral Michal, který zaznamenal naši druhou a poslední prohranou partii. Výsledek 3,5:1,5 nás poslal do samostatného vedení v turnaji.

    Čtvrté kolo znamenal souboj s naším "A" týmem. Rychlá výhra Petra nám usnadnila cestu k výhře. Kromě mojí partie končily všechny ostatní až v koncovkách, kde se soupeři shodli na remízách. Takže 3:2.

    Páté kolo a další aspirant na medaili Jaroměř. V zahájení jsem ztratil figuru, ale když mě ji soupeř vrátil s přechodem do věžovky, kde jsem měl "jen" pěšce méně, zdálo se mi to dost hratelné. Remízu se mi se štěstím podařilo udržet. Ostatní své partie zvládli lépe a zrodilo se vítězství 4:1.

    O vítězi turnaje bylo skoro rozhodnuto a tak jsme chtěli pomoci našemu "A" týmu tím, že nevypustíme závěrečná dvě kola. Do šestého kola nám los přidělil Třebechovice. Dlouho to vypadalo na vyrovnaný zápas a o průběhu toho moc nevím. Vím, že jsem dohrával jako poslední, když mi zbylo na hodinách cca půl minuty a soupeř na tom byl dost obdobně. Nakonec si zalezl do matové sítě a já jsem mohl zapsat naši výhru v poměru 4,5:0,5.

    V sedmém kole jsme museli dostat někoho ze zadní poloviny turnaje. "Černý Petr" padnul na tým České Skalice. Rozhodli jsme se, že v prvním tahu zahrajeme buď a3 nebo a6. Všichni to splnili, až na jednoho sklerotika :-) nebudu ho jmenovat, že Petře :-) Zápas jsme vyhráli 4,5:0,5 a do sbírky trofejí nám přibyl pěkný pohár.

    Nejvíce se dařilo mně a Petrovi. Uhráli jsme 6 bodů ze 7, ale nikdo z týmu nezklamal. Náš velký úspěch podtrhnul "A" tým, který se umístil na překvapivém, ale zaslouženém druhém místě. Nejvíce bodů uhrál Jára Flašar. Podle toho, co od něho vím, získal jich šest.

    No, a za rok se pokusíme o zlatý hattrick. Zastaví nás někdo?


Jan Rusnák

© 2009