ŠO TJ Jiskra Hořice

Czech open Pardubice 2009 - turnaj družstev

    Účast na turnaji 4-členných družstev v Pardubicích (tzv. Océ open) se v našem oddílu stala již dobrou tradicí, protože každoročně postavíme dvě družstva. Letos však bylo zájemců tolik, že to chvílemi vypadalo na tři družstva. Po menších komplikacích však zůstalo u tradičních dvou. Jedno družstvo mládeže v sestavě Michal Šrejber, Tomáš Kraus, Jakub Šafařík, Petr Tázlar a náhradník Ondra Hubáček; druhé družstvo "dospěláků" v sestavě René Baláž, Ctirad Matonoha, Vladimír Luštinec, Jarda Štefan a Otakar Dousek. Jára Flašar si zahrál za Lípu D. Ambiciózní dospěláci si přidělili název Hořice A, mládež hrála pod názvem Hořice B a očekávali jsme, že mládež skončí o několik bodů před áčkem. Nakonec však obě družstva získala stejný počet bodů. Ale pojďme hezky popořadě.


1. kolo - čtvrtek 16.7. 17'00

    Přijeli jsme do Pardubic, přihlásili družstva a čekali na nasazení prvního kola. Celkem se přihlásilo 96 družstev. Startovní číslo je přidělováno podle průměrného Ela prvních čtyř hráčů. Áčko bylo nasazeno padesáté, Béčko o jediné místo níž. Být těsně na začátku druhé poloviny startovního pole znamená v prvním kole léčbu šokem. Áčko hrálo s druhým nasazeným A64 Grygov a Béčko s třetím nasazeným 2222 ŠK Polabiny. Bojovali jsme, ale soupeři s Elem o 300 a více bodů vyšším byli nad naše síly. Ani Jára Flašar za Lípu nebodoval, takže jsme si domů odvezli devět nul. Pro celkový výsledek je ale lepší prohrát na začátku turnaje, než na jeho konci.


2. kolo - pátek 17.7. 10'00

    Ve druhém kole jsme se utkali s daleko přijatelnějšími soupeři. Áčko si poradilo se Spartakem OEZ Letohrad 3:1. Soupeři byli útočně naladěni, ale zápas rozhodla větší zkušenost našeho družstva. Vpředu dvě vítězství, vzadu dvě remízy. Béčko porazilo družstvo s tajuplným názvem Mi v poměru 3.5:0.5, když jedinou půlku ztratil Jakub.


3. kolo - pátek 17.7. 17'00

    Áčko sehrálo nepovedený zápas s juniory z Biomedica Říčany, kteří byli nasazeni na 78. místě. Na první šachovnici si Renik nedokázal poradit se slabším soupeřem a dokonce prohrál. Po tomto nezdaru se rozhodl zanechat turnaje a dále se věnovat jiným aktivitám v oblasti zahradní techniky. Ctirad na druhé šachovnici přehrál mladého juniora, získal pěšce, a když se houževnatý soupeř úspěšně bránil v dámské koncovce, musel se nakonec spokojit s remízou. Reputaci zachránili Jarda s Otou. Místo jasných 4:0 bylo 2.5:1.5 a to byla ztráta, která se těžko dohání. Béčko se utkalo s daleko silnějším soupeřem, s 24. nasazeným SK Bohemia Pardubice B. Výhra Tomáše nad Sergejem Petuchovem, remíza Petra s hráčem s ELO 2097 a celková remíza 2:2 je úspěch. A mohlo být ještě lépe, kdyby Michal nepokazil vyhranou partii. Po třech kolech bylo Áčko na 53. a Béčko na 50. místě, obě se ziskem 5,5 bodu ze dvanácti partií.


4. kolo - sobota 18.7. 10'00

    Áčko hrálo s 64. nasazeným družstvem TJ Stadion Kutná Hora. Do tohoto a dalších kol už nenastoupil Renik Baláž a v družstvu ho nahradil Vláďa Luštinec. Stadion měl soupisku se slabšími hráči vpředu a silnějšími vzadu, tedy opačně než bývá zvykem. Zápas byl od začátku vyrovnaný. Remizoval Jarda, vyhrál Vláďa, prohrál Ota. Rozhodující partii hrál Ctirad. Ve dračí variantě Sicilské útočil na královském křídle, ale soupeř se houževnatě bránil. V rozhodující pozici v časové tísni Ctirad nedopočítal vyhrávající tah g6, udělal hrubou chybu a prohrál. Nezdar se u něj projevil špatným výkonem ve zbytku turnaje. Celkový výsledek 1.5:2.5 byl další ztrátou. Béčko nastoupilo proti 74. nasazenému Spartaku Velké Meziříčí a ani jim se zápas nepovedl. Michal a Tomáš si hladce poradili se slabšími soupeři, ale překvapivě prohráli Jakub a Petr. Jakub ve vyrovnané koncovce přehlédl taktické možnosti soupeře a Petr se černými neubránil tlaku soupeře. Celkový výsledek 2:2 byl také ztrátou. Po čtyřech kolech bylo Áčko na 63. a Béčko na 53. místě, obě se ziskem 7,5 bodu ze šestnácti partií.


5. kolo - sobota 18.7. 17'00

    Páté kolo hrané v sobotu odpoledne přineslo obrat k lepšímu. Áčko nastoupilo proti 73. nasazenému družstvu Caissa Úholičky B. V tomto oddílu z místa nedaleko Prahy hraje několik silných hráčů, ale na turnaji v Pardubicích nastoupili hráči z nižší soutěže. Soupeře jsme postupně přehráli a zvítězili 4:0. Béčko mělo za soupeře 83. nasazenou TJ Náměšť nad Oslavou. V tomto družstvu hrál jeden dospělý a tři "špunti" ve věku okolo deseti let. Naši je ale nepodcenili, hráli pozorně a s přehledem zvítězili rovněž 4:0. Když vyhrál také Jára Flašar, vynahradili jsme si čtvrtečních devět nul devíti jedničkami. Po pěti kolech bylo Áčko na 37. místě se ziskem 11 bodů a Béčko na 28. místě se ziskem 11,5 bodu z dvaceti partií. Vysoké výhry nás navíc vynesly do popředí startovního pole a proto jsme se mohli těšit na nedělní zápasy se silnějšími soupeři.


6. kolo - neděle 19.7. 8'00

    Áčko hrálo proti 35. nasazenému družstvu Biomedica Říčany A. Zápas nezačal moc dobře. Ctirad chyboval hned v zahájení, ztratil kvalitu a byl bez šancí na body. Brzy také přijal nabídku remízy Ota, Vláďa se bránil černými a Jarda držel vyrovnanou hru. S ubývajícím časem na hodinách nedokázal Vláďův soupeř stupňovat tlak, našemu hráči se podařilo obsadit věžemi volný sloupec a když soupeř v časové tísni chyboval, bylo vyrovnáno. Poslední dohrával Jarda. Dostal se do horší pozice a ztratil pěšce. Jeho soupeř s ELO 2013 zřejmě podcenil Jardovo 1566 a už se viděl vítězem. Jarda ale hraje minimálně o 300 bodů lépe. Aktivně se bránil a když jeho soupeř chybně ustoupil králem, nasadil mu překrásný mat věží. Vítězství 2.5:1.5 nám dalo příležitost zahrát si s dalším silným týmem. Béčko dostalo velmi těžkého soupeře, 11. nasazenou Rigas chess school A. Kvality mladých hráčů z litevské šachové školy v Rize jsou všeobecně známé. V zápasu měl dobré šance ve střední hře Michal, ale v koncovce partii pokazil, když měl na dosah remízu. Jediný půlbod nakonec trochu se štěstím získal Jakub za houževnatou obranu. Celkový výsledek 0.5:3.5 mohl být možná trochu lepší, ale šachová škola je prostě šachová škola. Po šesti kolech bylo Áčko na 35. místě se ziskem 13,5 bodu a Béčko na 47. místě se ziskem 12 bodů z dvaceti čtyř partií.


7. kolo - neděle 19.7. 14'00

    Poslední, velmi důležité kolo. Víc než v kterémkoli jiném v něm každý bod rozhoduje o konečném pořadí. Áčko nastoupilo proti 29. nasazenému Sokolu Kolín, který měl vyrovnané družstvo a proti nám nastoupil v nejsilnější sestavě. Slabší chvilku si kromě Ctirada, kterému se turnaj vůbec nevydařil a partii brzy prohrál, vybrali i Jarda s Otou. Vláďa hrál s mladým talentem Tadeášem Baláčkem. Nepodařilo se mu rozlomit jeho pevnou obranu a nakonec ve vyrovnané pozici přijal jeho třetí nabídku na remízu. Ota se ještě s kvalitou méně snažil zachránit půlbod, ale naši prohru 0.5:3.5 odvrátit nemohl. Béčko mělo za soupeře 37. nasazené družstvo Caissa Úholičky A. Zápas se příliš nepovedl Michalovi. V partii bez rošád ztratil iniciativu, pak i věž za jezdce a po marném boji musel vzdát. Svou dobrou formu naopak potvrdil Tomáš pěknou výhrou, bod získal i Jakub. Poslední dohrával Ondra. Černými se dostal do horší pozice, přešel do koncovky nestejných střelců, ale soupeř měl pěšce na obou stranách šachovnice a partii nešlo zachránit. Zápas skončil remízou 2:2.
    V konečném pořadí skončilo Áčko na 48. a Béčko na 45. místě, obě se ziskem 14 bodů z 28 partií. Obě družstva tedy skončila o něco málo výš než byla nasazena a získala 50% bodů. Na turnaji v Pardubicích je to náš obvyklý výsledek a určitě není špatný. Někteří jednotliví hráči jsou možná zklamaní, turnaj se vůbec nepovedl Ctiradovi, spokojeni s výsledkem nejsou určitě ani René, Michal a Ondra. Standardní výkon předvedli Ota, Jakub a Petr. Naopak dobře se vedlo Vláďovi, Tomášovi a Jardovi, a také Járovi Flašarovi hrajícímu za Lípu D. Pro všechny ale platí, že je potřeba partie zanalyzovat, odhalit kde byly chyby a co je potřeba zlepšovat. V turnaji celkově zvítězilo družstvo z Charkova, druhý byl Grygov a třetí 2222 ŠK Polabiny Pardubice.


Výsledky

Konečné pořadí
Hořice A
Hořice B
© 2009