ŠO TJ Jiskra Hořice

Extraligový start hořických šachistů

    O posledním lednovém víkendu 2008 vyvrcholila první část naší nejvyšší soutěže mladých šachistů. Šestnáct nejlepších týmů z celé republiky se utkalo o osm postupových míst do finálové skupiny. Družstvo Jiskry Hořice je v extralize nováčkem. Naším cílem bylo udržet krok s našimi soupeři a bude-li nám přát štěstí, propracovat se mezi nejlepších osm týmů.

    Již první zápasy byly pro všechny překvapením. Remizovali jsme s ŠK Most, SK Sokol Klatovy a SK Oáza Praha, porazili TJ Bonex Teplice a Jiskru RMSK Nový Bydžov. Obsadili jsme třetí příčku tabulky a byli horkým favoritem na postup. Jako jediní jsme dokázali udržet krok s loňským vítězem z Klatov.

    Ještě však nebylo dobojováno. Zbývaly poslední dva zápasy s TJ Tourist Biomedica Říčany a Jiskrou Havlíčkův Brod. K postupu mezi nejlepší stačilo málo. Výhra s družstvem z Říčan či remíza s Havlíčkobrodskými. Bez nejzkušenějšího hráče týmu, Jakuba Součka, jsme však dokázali pouze remizovat s Říčany. Havlíčkovu Brodu jsme nejtěsnějším rozdílem podlehli.Tato jediná prohra nás odsunula na páté místo ve skupině a odsoudila nikoli k boji o medaile, ale k urputnému zápolení o udržení.

    Naštěstí se nám do závěrečných bojů počítají výhry s družstvy Teplic a Nového Bydžova i remíza s Říčanskými, takže šance na udržení jsou slušné.

    Nejúspěšnějším hráčem našeho týmu byl Michal Šrejber, docílil 5 bodů. O bod méně uhráli Tomáš Kraus a Eliška Johnová, 3 body nasbírali Petr Tázlar s Jiřinou Prokopovou. Dva velice cenné body přidal hlavní muž týmu, Jakub Souček, s jednou výhrou a jednou remízou se musil spokojit Jakub Šafařík, bez bodu zůstal jeho bratr Kamil. Ten je však nejmladší a jeho chvíle teprve přijdou.

    Velký dík patří Ing. Evženu Gonsiorovi, který se věnoval naší přípravě.


Jiří John

© 2009