ŠO TJ Jiskra Hořice

O vítězích 36. ročníku Turnaje Špuntů je rozhodnuto

    V sobotu 7. června 2008 se v hořické školní jídelně uskutečnil již 36. ročník Turnaje špuntů. Se šachovou sezónou se přišlo rozloučit šedesát malých šachistů a šachistek.

    Stejně jako vše kolem nás, i tento turnaj prošel určitým vývojem. Po třiceti ročnících pod vedením legendárního Oldřicha Suchoradského se přestěhoval do Hořic, kde se letos uskutečnil již popáté. Jednou se konal i v Jaroměři. Mění se nejen místo konání, ale i trofeje. Od tradičních korkových špuntů, které začínají být nedostatkovým zbožím, jsme přešli přes keramické figurky ke kovovým medailím. Medaili věnovanou MěÚ Hořice obdržel letos každý účastník.

    Kategorii nejmenších, prvňáků a předškoláků vyhrál Ríša Košner z MŠ v Červeném Kostelci, mezi druháky byl nejlepší David Sucharda ze ZŠ K.V.Raise Lázně Bělohrad, pohár pro nejlepšího třeťáka si odvezl Benedikt Hofírek do Brna, mezi čtvrťáky kraloval Tomáš Ptáček ze ZŠ Gočárova Hradec Králové. Kategorii žáků pátých a vyšších tříd zcela ovládli domácí, žáci ZŠ Na Daliborce. Jaroslav Flašar byl první, Petr Tázlar druhý, Jakub Šafařík třetí a jeho bratr Kamil čtvrtý.

    Mezi šachisty bojovala i dvě děvčata, Anička Vítová ze ZŠ M. Horákové a Kateřina Skybová ze ZŠ Gočárova. Radek Baše ze ZŠ E. Štorcha v Ostroměři předvedl, že šachy se dají hrát i s rukou v sádře. Bezchybný výkon podali mladí rozhodčí Petr Tázlar, Jakub Šafařík, Jiřina Prokopová, Jaroslav Štefan, Kateřina Doktorová, šikovně doplňovaní zkušenými Ctiradem Matonohou a Jiřím Bielavským.

    Turnaj byl zakončen vynikajícím obědem a vyvrcholil vyhlášením, při kterém byl každý účastník odměněn medailí a několika suvenýry. Nejlepší obdrželi poháry, diplomy a věcné ceny.

    Ještě jednou se omlouvám Vojtěchu Vejvodovi, Lukáši Kratěnovi a Danielu Denkovi, kteří byli při prvním vyhlašování omylem vyhlášeni mimo skutečné pořadí, když mi někdo zaměnil připravené výsledkové listiny za průběžné pořadí po 3. kole a já si toho hned nevšiml. Za 30 let činnosti rozhodčího a ředitele turnajů se mi něco takového stalo poprvé.


Jiří John

© 2009