ŠO TJ Jiskra Hořice

Eliška Johnová zabojovala na ME mládeže v šachu

    Ve dnech 9. — 19.9.2006 hostilo černohorské město Herceg Novi nejlepší mladé šachisty z celé Evropy. V deseti kategoriích bojovalo na 700 nejlepších šachistů a šachistek, mezi nimi i desetiletá Eliška Johnová z Hořic.

    Po vynikajícím začátku, kdy ukořistila hned dvě výhry s reprezentantkami Chorvatska a Belgie, přišla remíza s dcerou vynikající ruské velmistryně, při které však již Eliška začínala mít značné potíže s časem. Následoval trochu útlum, způsobený asi i těžkými pobytovými podmínkami. Není divu, vždyť nálety komárů, švábi v pokoji a pouze studená voda tekoucí nejen z kohoutků, ale i ze stropu koupelny, soustavný zápach ze stoky umístěné rovnou pod oknem pokoje a neutichající hluk klimatizace ve dne i v noci by rozhodil i dospělého harcovníka, natož školačku!

    V závěrečné třetině, po třech prohrách s velmi těžkými soupeřkami z Polska, Německa a Turecka (jedna z nich na čas), se Eliška vzchopila a výhrami s Francouzkou a Běloruskou dotáhla ztrátu a před posledním kolem byla v polovině druhé desítky. Vyčerpaná nočním bděním, které způsobilo vytopení hotelu vodou ze stoky protékající pod hotelem a tudíž hrozila evakuace, nastoupila proti nejsilnější hráčce turnaje, reprezentantce Srbska Stefaně Milutinovićové, které po urputném boji podlehla. Prohra v posledním kole ji velmi mrzela, protože ji srazila na 30. místo v celkovém pořadí.

    Vzhledem k nevyhovujícím ubytovacím podmínkám (plno špíny a stresu) je zisk 4,5 bodu z 9 a 30. místo ze 64 soutěžících z celé Evropy skvělým výsledkem. Blahopřejeme!


foto


Jiří John

© 2009