ŠO TJ Jiskra Hořice

Turnaj Špuntů tentokrát jubilejní

    V sobotu 21.5.2005 proběhl v budově ZŠ Na Daliborce již třetí ročník Turnaje Špuntů. Tradici turnaje založil v Kopidlně Oldřich Suchoradský a spolu s jeho 27 ročníky bylo toto již třicáté klání nejmenších šachistů. Sjelo se 73 chlapců a dívek z širokého okolí. Nejmladším chlapcem byl teprve pětiletý Pavel Grebennikov z Rychnova, nejmladší dívkou šestiletá Zuzanka Koutová z Lázní Bělohradu. Nejvzdálenějším účastníkem šestiletý Marek Valach z Prahy.

    Mezi předškoláky byli nejúspěšnější Daniel Kožíšek a Anna Danielová z Rychnova, z prvňáků byl nejlepší Radek Ševčík, rovněž z Rychnova a Markéta Nyklová z Třebechovic. Domácí Jakub Loukota a Adélka Šlamberová dosud na své zkušenější soupeře nestačili, i když Jakub získal tři cenná vítězství a z třiceti účastníků byl dvacátý.

    Nejmenší skupinka druháků bojovala každý s každým a pohár pro vítěze si odnesl Rostislav Rada z Trutnova. Domácí Adam Rohlíček obsadil krásné 6. místo.

    Nejtěžší souboje probíhaly mezi třeťáky, kde se sešli tři hráči z listiny talentů ČR. V rozhodující partii posledního kola nakonec vedoucí Eliška Johnová, hájící barvy Daliborky, podlehla oddílovému kolegovi Tomáši Krausovi z Lázní Bělohradu a obsadila za ním druhé místo. Lukáš Bartoníček s Lindou Zapalačovou zatím sbírají zkušenosti, a tak do pořadí na prvních místech příliš nepromluvili, přestože i oni podali velmi bojovný výkon.

    Pohár pro nejlepšího čtvrťáka si po zásluze vybojoval úřadující krajský přeborník v praktickém šachu dvanáctiletých Martin Šedivý z Nového Bydžova, z dívek byla nejlepší Marie Novotná z Nové Paky. Domácí Jan Duplinszki obsadil krásné druhé místo, Milan Kárník byl pátý.

    Páťákům kraloval Jakub Šafařík, student pořádající školy, nejlepší dívkou byla Jana Mochaňová z Hlušic. Domácí Petr Tázlar obsadil čtvrté a Kryštof Ryba deváté místo.

    Poděkování za krásné trofeje pro vítěze patří Radě města Hořice, drobné ceny poskytli Ing. Zbyněk Zatloukal – počítačové služby, pan Jaroslav Nosek – Elektro, Cukrárna u Horů, Papírnictví Svoboda, firma STRIX pana Dlouhého a další. Velký dík zaslouží i tým pořadatelů, Ctirad Matonoha, Vladimír Luštinec, Jaroslav Krejcar, Jaroslav Štefan, Jan Křovina, Jakub Souček a další.


Jiří John

© 2009