ŠO TJ Jiskra Hořice

Šachy na Daliborce

    Již několik let pracuje na naší škole skupinka mladých šachistů. Počet jejích členů se pohybuje mezi dvaceti a třiceti. Její členové dosáhli již řady zajímavých úspěchů.

    V sezóně 2001-2002 se družstvo žáků z V.B a IV.C ve složení Martin Beneš, Tomáš Hrouda, Jakub Souček, JanTomeš, Vojtěch Tulka a Stanislav Vedra probojovalo až do celostátního kola Přeboru škol v Přerově a obsadilo nádherné druhé místo, hned za favority z Frýdku-Místku.

    V sezóně 2002–2003 naše družstvo, oslabené odchodem Martina Beneše, obsadilo ve stejné soutěži až třetí místo v krajském kole a do celostátního kola se neprobojovalo. Překvapili však starší. Jejich družstvo ve složení Jaroslav Štefan, Marek Pech, Michal Chmelař a Libor Bernkopf (z devátých tříd) v krajském kole zvítězilo a postoupilo do celostátního kola ve Zlatých Horách. Titulu krajského přeborníka se nám podařilo dosáhnout i v kategorii šestičlenných družstev mladších žáků (Souček, Hrouda, Tomeš, Tulka, Beneš, Lucie Bartoníčková a Eliška Johnová). V celostátním kole nám však již štěstěna nebyla nakloněna a citelně oslabeni o těžce zraněného Honzu Tomeše jsme se umístili až v druhé desítce. Cenných úspěchů se nám podařilo dosáhnout i v soutěžích jednotlivců. Jakub Souček je úřadujícím krajským přeborníkem v praktickém šachu (do 14 let) i ve zrychleném šachu (do 12 let), Vojtěch Tulka v praktickém šachu (do 12 let) a Eliška Johnová je krajskou přebornicí v praktickém šachu (do 8 let) i zrychleném šachu (do 10 let).

    Každoročně pořádáme několik šachových turnajů pro mládež. Zatím největší účast byla zaznamenána na turnaji "O HOŘICKOU TRUBIČKU", hraném v naší škole 16.12.2002, kterého se zúčastnilo 112 chlapců a dívek z celého kraje (na 30 z naší školy).

    Velmi populární je "Turnaj Špuntů", pouze pro žáky 1. – 5. ročníků, kterého se 25. ledna 2003 zúčastnilo na 70 malých šachistů a šachistek.

    Již po tři roky trénovali naši malí šachisté i v období letních prázdnin na týdenním soustředění na chatě MěÚ Hořice v Čisteckém Bolkově.

    Ve školním roce 2003–2004 byly šachy pokusně zařazeny do rozvrhu žáků 2. – 4. ročníku naší školy i jako nepovinný předmět pro pokročilejší šachisty, kteří se chtějí v šachu dále systematicky vzdělávat.

    Začátečníci se seznamují s královskou hrou i nadále v šachovém kroužku a ke svým prvním šachovým krůčkům hojně využívají i obří šachovnici pro živé šachy, která je součástí školního areálu.

    Nejzkušenější mladí šachisté z naší školy již pravidelně reprezentují město Hořice v barvách TJ Jiskra, dokonce i v soutěžích dospělých.


Jiří John - učitel šachu, 23.11.2003

© 2009