ŠO TJ Jiskra Hořice

První šachová utkání v roce 2003

    V neděli 12.1.2003 hostilo naše A družstvo v šestém kole druhé ligy nevyzpytatelný tým Bohemians Praha B. Náš soupeř byl v tabulce se třemi body o jedno místo před námi. Borci Bohemians Praha B mají velké výkyvy ve své výkonnosti, dokáží porazit silná družstva, aby vzápětí prohráli s relativně slabším soupeřem. Případné vítězství by nás tedy posunulo nejméně o jednu příčku výše ze sestupových pozic. Poprvé jsme nastoupili v kompletní sestavě a doufali v plný bodový zisk.

    Zápas pro nás ale nezačal příliš šťastně. Pro potíže se startováním auta dorazili dva naši hráči – Šmíd a Roško 20 minut po zahájení utkání a tato časová ztráta nepříznivě ovlivnila jejich výkon. Svůj špatný den si také vybral Martin Dušek, který v 6. tahu sebral chybně pěšce a celý zbytek partie bojoval o přežití. Brzy stál špatně i Jarda Šmíd, který příliš otevřel pozici, což jeho soupeř využil k tlaku na nezarošádovaného krále. Jedinou lepší pozici jsme měli na 1. šachovnici, kde Jarda Novotný získal pěšce proti jednomu z předních pražských hráčů. Aktivně bojoval také Ondra Kořínek.

    První remizoval na 5. šachovnici Aleš Šedivý. On i jeho soupeř včas pokrývali všechny hrozby a remíza byla spravedlivá, ale z naší strany ne příliš taktická vzhledem ke špatně se vyvíjejícímu zápasu. Ještě před první časovou kontrolou prohráli Martin Dušek a Luboš Roško. Luboš stál ze zahájení dobře, pak ale možná zbytečně hrál na zisk pěšce místo vývinu figur a dostal se do potíží. Na jejich řešení mu pak nezbyl čas zmeškaný pozdním příjezdem. Jeho výkon se silným soupeřem ale vůbec nebyl špatný. Po čtyřech hodinách hry jsme tedy prohrávali 0,5 : 2,5. Naději ještě vykřesal Renik Baláž vítězstvím na 8. šachovnici v partii plné omylů. Jarda Šmíd už ale v té době hrál velmi obtížnou věžovou koncovku, kterou nakonec prohrál. Na 3. šachovnici přišel Ondra Kořínek v časové tísni o výhodu a partie skončila remízou. Stav zápasu byl 2 : 4 pro soupeře a zbývaly dvě partie. Jarda Novotný měl stále pěšce navíc a hrál na výhru. Na sedmé šachovnici stál ale Lukáš Fikr o něco hůře a aby získal potřebný bod, začal hrát riskantně. Jeho soupeř ale všechny hrozby viděl a pokryl a Lukáš se po tuhém boji nakonec musel vzdát. Jarda Novotný v jasně vyhrané pozici chyboval, pustil soupeřova krále do hry a partie skončila nerozhodně. Zápas jsme tedy prohráli 2,5 : 5,5 a se dvěma body jsme na desátém místě tabulky.

    V tomto utkání jsme se opět nevyvarovali chyb ze začátku sezóny. Naši hráči příliš spěchali dopředu, než aby počkali na soupeřovy chyby a opět jsme měli problémy s časem.

    Jako řešení nezbývá nic jiného, než zkvalitnit trénink, znovu projít všechny strategické zásady vedení partie a připravit se na další utkání. Již v příštím kole jedeme na zápas se Syntesií Pardubice. Toto družstvo je také ohroženo sestupem a pokud chceme pomýšlet na záchranu, je bodový zisk v tomto utkání povinností.    Ve stejném termínu hrálo B družstvo zápas Regionálního přeboru s družstvem Rovenska. Utkání bylo dramatické a skončilo spravedlivou remízou 4 : 4. Dík patří všem hráčům za bojovnost a také divákům, které tentokrát reprezentoval sportovní nadšenec pan Antonín Novák, za podporu a přízeň.    Před nedělními zápasy dospělých hráli v sobotu v Krajském přeboru žákovských družstev také naši žáci. Obě družstva A i B si vedou dobře a pohybují se v horní polovině tabulky. Právě pro nejmladší žáky z 1.-5. třídy pořádáme 25.1. na ZŠ Daliborka šachový Turnaj špuntů.    Za šachový oddíl děkuji všem našim sponzorům a příznivcům za podporu v roce 2002 a přeji všem pevné zdraví, hodně štěstí a úspěchů v novém roce.


Vladimír Luštinec

© 2009