ŠO TJ Jiskra Hořice

Příprava na druhou ligu

    Stejně jako jiné sporty, tak i hořičtí šachisté využívají letní přestávku mezi soutěžemi k posílení týmu, tréninku a vylepšení formy pro následující boje v 2. české lize.Chess open Nový Bydžov

    Od 1.7.2002 jsme se zúčastnili prvního ročníku mezinárodního turnaje v Novém Bydžově. Ve skupině A, kde startovalo několik velmistrů a mezinárodních mistrů, sehrál Martin Dušek pěkné partie s velmi silnými hráči. V prvních kolech ztratil vlastními chybami tři nadějně rozehrané partie. Pak ale zabojoval a získal tři body z devíti partií. Ve skupině B se dařilo Ondrovi Kořínkovi, který si dokázal poradit i s hráči s Elo okolo 2200 a v silné konkurenci skončil pátý. Dařilo se také Lukášovi Fikrovi. Ten získal 5,5 bodu. Další hráči Matonoha, Kašpar a Dousek bojovali se střídavými úspěchy a skončili v polovině startovního pole.Czech Open Pardubice

    Od 11.7. do 14.7. 2002 probíhal v Pardubicích turnaj čtyřčlenných družstev CZECH OPEN 2002. Náš oddíl reprezentovali hráči Kořínek, Dušek, Matonoha a Luštinec v družstvu Jiskra Hořice, které bylo nasazeno jako 27. z celkem 49 družstev. Hrálo se na sedm kol olympijským systémem. V prvním kole jsme hráli s třetím nasazeným - týmem Jamal 1 z Ruska. Přestože náš soupeř měl průměrné Elo o více něž 300 bodů vyšší, stáli jsme v partiích dlouho vyrovnaně. Nakonec se ale projevila větší zkušenost soupeře a zápas skončil 3,5 : 0,5 v jeho prospěch. Remízu uhrál Martin Dušek.

    V dalších kolech jsme postupně doháněli bodovou ztrátu. V utkáních s týmy Kobylisy C, Dragowiec Krakow a Riga šaha škola jsme získali 8,5 bodu. Pak se nám ale nepovedl zápas s týmem Oaza Praha, který jsme prohráli 1,5 : 2,5. V šestém kole jsme se střetli s družstvem 8x8 Hořice, které bylo složeno z hořických hráčů - Fikra a Paroulka na druhé a třetí šachovnici a Wenkeho a Vojíře na první a čtvrté. Zápas skončil po tuhém boji našim vítězstvím 3,5 : 0,5. V posledním kole jsme nastoupili proti Stadionu Kutná Hora. Se soupeřem, který byl výkonnostně rovnocenný jsme si ale vybrali slabší chvilku a prohráli 1,5 : 2,5.

    V turnaji zvítězilo družstvo Lukoil Volgograd 23,5 bodu, na druhém místě byl tým Dniepr 20,5 bodu a třetí skončili naši soupeři z prvního kola - Jamal 1 se ziskem 18,5 bodu. Naše družstvo obsadilo se čtrnácti body 25. místo.


    Výkon našich hráčů na jednotlivých šachovnicích:


Jménobodyprůměrné ELO soupeřů
Ondřej Kořínek 22198
Martin Dušek 42129
Ctirad Matonoha 31936
Vladimír Luštinec51898

    Turnaj byl dobrou sportovní i společenskou akcí, při které jsme upevnili kolektiv a získali nové náměty pro trénink a přípravu.    Příprava na ligovou soutěž probíhá také na poli diplomatickém. Protože hlavním cílem je udržet "A" tým v druhé lize, byla zahájena jednání s hráči, kteří by náš tým v této soutěži posílili. Hostování zatím potvrdil Jaroslav Novotný z Nové Paky, Martin Tajovský z Hradce Králové a Jaroslav Šmíd z Trutnova. Nejisté je zatím hostování Martina Petra z Hradce Králové.    V rámci příprav bylo také dohodnuto uspořádání simultánky s mezinárodním mistrem Leonidem Vološinem. Tento absolvent šachové školy mistra světa Tigrana Petrosjana se také ujme trénování našich hráčů. Vyučovací lekce budou probíhat jednou za měsíc ve čtvrtek, pátek a sobotu. Jeho zkušenosti z mezinárodních turnajů budou jistě velkým přínosem pro všechny účastníky. První lekce se bude konat 5.9. a 6.9. Simultánka se uskuteční v sobotu 7.9. v jídelně ZD Dobrá Voda (bývalá městská jídelna) od 13.30 hodin.

© 2009