ŠO TJ Jiskra Hořice

Šachy na výbornou!

    Ve dnech 1. – 5. května se konal 1. ročník přeboru mužů Královéhradeckého kraje. Turnaj se hrál v krásném prostředí Jánských Lázní v penzionu Protěž. V hlavním turnaji startovalo 42 hráčů. Z našeho "A" týmu se rozhodli zúčastnit Martin Dušek, Ctirad Matonoha, Ondřej Kořínek, Lukáš Fikr a Vladimír Luštinec. Cílem bylo otestovat naši výkonnost s nejlepšími hráči kraje a získat zkušenosti pro podzimní ligové boje.

    Ve středu 1. května dopoledne jsme vyjížděli z hořického náměstí a odpoledne již nastupovali k prvnímu kolu. V něm se o velké překvapení postaral Ondra Kořínek, když porazil prvního nasazeného hráče Vacka (ELO 2290), který hraje 1.ligu v Hradci Králové. Také Ctirad Matonoha dlouho vzdoroval druhému nasazenému prvoligovému hráči Jüptnerovi.

    Ve čtvrtek 2. května se hrála další dvě kola, po kterých měli Dušek 3 body, Luštinec, Matonoha a Kořínek 2 body a Fikr 1 bod.

    V pátek 3. května dopoledne bylo volno, a tak se hráči Dušek, Matonoha a Luštinec vydali na výlet. Po malé lekci polštiny u pokladny jsme vyjeli lanovkou na Černou horu, kde bylo ještě skoro metr sněhu. Od Černé boudy jsme si prohlédli zasněžené Krkonoše a pak jsme před Sokolskou boudou s chladnou hlavou probrali možnou sestavu a případné posily pro podzimní druhou ligu.

    Večer se hrálo čtvrté kolo. V něm hrál Dušek s vedoucím hráčem turnaje Jüptnerem. Po výborně sehraném zahájení stál jasně na výhru, pak ale zaváhal a partii ztratil. Ostatní naši bojovali úspěšně a tak náš bodový zisk byl následující: Dušek, Matonoha a Luštinec 3 body, Kořínek 2 body a Fikr 1,5 bodu.

    V sobotu 4. května přineslo dopolední kolo další úspěch našim barvám. Kořínek porazil dalšího ligového hráče Špačka a také ostatní hráči bodovali.

    Ve večerním - šestém kole – došlo k souboji Luštinec – Matonoha. Partie skončila remízou a oba hráči měli 4,5 bodu. Dušek porazil Schwarze a měl také 4,5 bodu. Ondra Kořínek remizoval a jeho zisk čítal 3,5 bodu. Méně se už dařilo Fikrovi, který měl 2 body.

    V neděli dopoledne se hrálo sedmé kolo. Před začátkem turnaje jistě nikdo nepředpokládal, že o stupně vítězů budou v posledním kole hrát tři hořičtí hráči. Dva z nich, Duška a Matonohu nasadil počítač k vzájemnému zápasu. Po vyrovnaném boji nakonec zvítězil Dušek a obsadil čtvrté místo se ziskem 5,5 bodu. Matonoha skončil šestý a Luštinec sedmý. Oba se ziskem 4,5 bodu. Ondra Kořínek remizoval a se ziskem 4 body skončil desátý.

    V turnaji zvítězil Jüptner, ale protože je členem Sl. Vyšehrad, stal se přeborníkem kraje Martin Petr, druhý byl Martin Vacek a třetí Martin Dušek.

    Hořičtí šachisté byli velkým překvapením turnaje a umístění čtyř hráčů v první desítce je úspěchem, s kterým jsme ani sami nepočítali. Během turnaje jsme také jednali s hráči, kteří by případně mohli posílit náš tým v druhé lize. Svým výkonem jsme dali našim soupeřům dobrou vizitku a dokázali, že se v ligových utkáních nemáme čeho bát.

    V anketě na konci turnaje jsme neměli důvod hodnotit ho jinak než výborný. Příští rok se přeboru Královéhradeckého kraje opět určitě zúčastníme.


Vladimír Luštinec

© 2009