ŠO TJ Jiskra Hořice

Hořičtí šachisté jsou ve druhé lize!

    Družstvo mužů hořického šachového oddílu startuje posledních sedm let v soutěži "Divize E". Našimi soupeři jsou osmičlenné týmy z regionů Liberec, Semily a Trutnov. V předchozích letech jsme procházeli soutěží se střídavými úspěchy, kdy jsme sice byli schopni potrápit favority, ale také ztratit body se slabšími soupeři. Proto bylo našim cílem udržet se v soutěži a pokusit se obhájit loňské třetí místo. Pro sezónu 2001/2002 jsme tým složili z mladých, nadějných a starších, zkušených hráčů.

    Začátek soutěže byl již tradičně trochu těžkopádný a po prvních pěti podzimních kolech bylo naše družstvo se sedmi body na pátém místě, když jsme v prvním kole trochu se štěstím zvítězili nad družstvem Rokytnice 4,5 : 3,5 a ve druhém remizovali s favorizovanou Bižuterií Jablonec 4 : 4. Ve třetím kole jsme porazili nováčka soutěže HSM Trutnov 5 : 3, pak jsme ale v oslabené sestavě prohráli v Liberci 3,5 : 4,5. V pátém kole jsme 9.12.2001 hostili silné družstvo Nové Paky a v něm, jak se později ukázalo, se poprvé lámal pověstný chléb. Do zápasu jsme nastoupili v základní sestavě a soupeře jsme až překvapivě snadno přehráli poměrem 6,5 : 1,5.

    V novém roce se pak projevila stoupající forma a hlavně vyrovnanost družstva a v dalších kolech jsme jasně přehrávali další soupeře. Nové Město pod Smrkem 6 : 2, Tanvald 4,5: 3,5 a Lomnici 5 : 3. Nečekaně vysokým vítězstvím 7 : 1 s Jičínem v devátém kole jsme se dostali na první místo tabulky, které jsme v posledních dvou kolech potvrdili vítězstvími nad Trutnovem 6 : 2 a Dvorem králové 5 : 3. Sedmnáctý březen 2002 se tedy zapíše do osmdesátileté kroniky hořického šachového oddílu jako den vynikajícího úspěchu – den postupu do druhé národní ligy. Dole je uvedena konečná tabulka.


1.TJ Jiskra Hořice A 11  9 1 15719
2.Bižuterie Jablonec n.Nis. A 11  7 4 05418
3.TJ Dvůr Králové A 11  6 3 25115
4.Šachklub AD Jičín A 11  6 1 446,513
5.Desko DDM Liberec B 11  5 3 346,513
6.TJ Spartak Rokytnice n.Jiz. A 11  4 4 34812
7.TJ Jiskra Tanvald A 11  5 2 44712
8.TJ Lomnice n.Pop.A 11  5 1 54411
9.TJ Sokol Nová Paka A 11  4 3 44411
10.DDM Lokomotiva Trutnov A 11  2 1 843,55
11.TJ Textilana N. M. p. Smrkem   11  1 1 9363
12.HSM Trutnov A 11  0 0 11 29.5   0

foto
Nahoře zleva: J. Šmíd, J. Novotný, S. Ledl, O. Kořínek, L. Fikr, P. Kos, C. Matonoha, J. Bukvic, M. Lepšík
Dole zleva: M. Dušek, L. Kapras, V. Luštinec, J. John, L. Kašpar, J. Křovina, P. Paroulek

Hráči a jejich výsledek

   1. šachovnice Ondřej Kořínek
Mladý, teprve sedmnáctiletý, ale již velmi dobře hrající dorostenec, který sbíral první zkušenosti mezi nejsilnějšími hráči soutěže. V prvních kolech tak trochu zaplatil nováčkovskou daň, když ztratil nadějně rozehrané partie. Postupně se ale rozehrál a získal 4 body z deseti utkání.
   2. šachovnice ing. Martin Dušek
Náš jediný hostující hráč z Lázní Bělohradu, jeden z nejsilnějších hráčů v soutěži. Svým přehledem dokázal podržet družstvo v nejtěžších chvílích a získal 7 bodů z deseti utkání.
   3. šachovnice ing. Aleš Šedivý
Náš nejzkušenější hráč, který byl členem ligových družstev v Praze a Hradci králové a je trvalou oporou našeho týmu.
   4. šachovnice Mgr. Ctirad Matonoha
Mladý, talentovaný hráč, muž železných nervů, který dokáže propočítat spousty složitých variant. Svým útočným stylem zdolal již mnoho kvalitních soupeřů. Získal 6,5 bodu z deseti utkání.
   5. šachovnice Lukáš Fikr
Další mladý, 22 letý hráč s velmi dobrými znalostmi strategie šachové partie, který potvrdil své ambice a byl oporou týmu. Získal 7,5 bodu z jedenácti utkání.
   6. šachovnice René Baláž
Velmi silný hráč, který v šachu hledá své vlastní cesty a poctivě se připravuje na své soupeře. Byl naší "tutovkou", když ani jednou neprohrál a získal 7,5 bodu z devíti utkání.
   7. šachovnice Vladimír Luštinec
Kapitán družstva. V zápasech nenašel přemožitele, uplatňoval zkušenost a bojovnost a získal 7,5 bodů z deseti utkání.
   8. šachovnice Pavel Kos
Další zkušený hráč. Volný čas se snažil dělit mezi své dva velké koníčky – muziku a šachy. To poznamenalo jeho formu a nedařilo se mu tak, jak by si přál. Získal jeden bod z pěti utkání.
   1. náhradník Ladislav Kašpar
Velmi dobrý a obětavý hráč, který nastupoval i za "B" družstvo. Získal 5,5 bodu z devíti utkání.
   2. náhradník Pavel Paroulek
Mladý hráč, který sbíral zkušenosti a předvedenou hrou prokázal, že je na dobré cestě být platným členem týmu. Získal 1,5 bodu ze tří partií.
   3. náhradník Jiří Bukvic
Zkušený hráč, který přehrával soupeře zkušeností, klidem a přehledem. Získal 3,5 bodu ze čtyř utkání.

    Na úspěchu se také podíleli Otakar Dousek, hráč "B" a "C" týmu, který pečlivě zpracovával výsledky soutěže a analyzoval sehrané partie počítačovým šachovým programem a Jaroslav Krejcar, také hráč "B" a "C" týmu, který se vzorně staral o občerstvení při tréninku a zápasech. Dík patří také všem dalším členům oddílu, kteří při tréninku a taktických rozborech pomáhali udržet bojovnou náladu a týmového ducha oddílu.

    Celou sezónu pak šachisté zhodnotili po posledním zápasu na mimořádné členské schůzi v restauračním zařízení, kde hráči v přípitku vzpomněli na předchozí generace hořických hráčů a předseda oddílu poděkoval všem za vzornou reprezentaci.


    Stejně úspěšní jako dospělí jsou také žáci našeho oddílu, kteří pod vedením Mgr. Jiřího Johna rostou ve velmi dobré hráče.

    V přeboru regionu Hradec Králové bojuje naše žákovské družstvo o první příčku s týmem Rychnova. Žáci také úspěšně bojovali na turnajích jednotlivců v Kopidlně, Novém Bydžově a Hořicích a velmi dobře si vedou i v etapové soutěži Hradecká liga. Mladší žáci ze Zš Daliborka vybojovali právo postupu do republikového finále přeboru škol v Přerově, kde vybojovali 2. místo a stali se vicemistry republiky.

    Hlavní cíle, které jsme si pro příští rok stanovili, je udržet "A" družstva dospělých v druhé lize, zkvalitnit trénink a pokračovat ve výchově mládeže, protože jako všude i šachu platí, že dobré výsledky nepřijdou jen tak, ale že pro úspěch a budoucnost je potřeba odvést poctivou práci.


    Ještě jednou děkuji touto cestou všem, kteří se podíleli na letošní úspěšné sezóně.


Vladimír Luštinec

© 2009