ŠO TJ Jiskra Hořice

O nás

   První zmínky o hořických šachistech se datují od počátku dvacátých let minulého století. Tehdy se šachy hrály v dnes již neexistujícím hostinci U Labutě, uprostřed náměstí Jiřího z Poděbrad.

   Později šachisté vystřídali téměř všechny hořické hospody. Hrálo se v Beránku i Na Borku, Na Doubravce i v Bystřici. Hořičtí šachisté pořádali simultánky s předními českými mistry, účastnili se i zápasů družstev Župy Královéhradecké.

   Až do osmdesátých let dvacátého století byly šachy v Hořicích "hospodským sportem" pánů v letech. Od počátku sedmdesátých let se však mezi šachisty začínají objevovat i mladí vyznavači královského sportu, nejznámějším z nich je Aleš Šedivý, jeden z prvních kandidátů mistra v kraji a dlouholetá opora nejen domácího družstva, ale i extraligových celků ÚDA Praha a Slavia Hradec Králové. V sedmdesátých letech začínal se šachy i současný předseda oddílu, Vladimír Luštinec.

   Koncem osmdesátých let se šachisté definitivně přestěhovali z hostince do sokolovny. Mezi šachisty začalo chodit více dětí, zejména zásluhou Mgr. Jiřího Johna, který se jim zde již dvacet let věnuje. Za tu dobu získali mladí hořičtí šachisté v individuálních soutěžích několik titulů krajského přeborníka (Ondřej Kořínek, Jakub Souček, Tomáš Hrouda, Vojtěch Tulka, Michal Šrejber, Tomáš Kraus, Jakub Šafařík, Eliška Johnová), čtyři tituly mistryně Čech a pět titulů mistryně republiky (Eliška Johnová), několik medailových umístění na Mistrovství Čech i ČR (Tomáš Kraus, Michal Šrejber).

   V soutěžích družstev se stali krajskými přeborníky (2002 a 2004), vicemistry ČR (2002 družstvo ZŠ Na Daliborce, 2007 družstvo starších žáků), vyhráli první ligu mladšího dorostu (2007), stali se vítězi B finále extraligy dorostu (2008).

   Družstvo dospělých hrálo druhou ligu, v letošní sezóně máme po jednom družstvu v krajském přeboru, krajské soutěži a regionálním přeboru. Platnými členy základních sestav všech družstev jsou i mladí šachisté.

© 2009