ŠO TJ Jiskra Hořice

Mistrovství České republiky v rapid šachu mládeže 2018

    Od 8. do 9. září 2018 se ve Žďáru nad Sázavou konalo MČR v rapid šachu mládeže. Náš oddíl, stejně jako v loňském roce, reprezentovali Michal Stejskal a Jáchym Kulhánek. Letos se oproti loňskému roku rozutekli do různých kategorií. Michal bojoval v kategorii H12 a Jáchym v kategorii H14. Obě dvě kategorie byly velice silně obsazené a byla v nich v podstatě celá současná republiková špička.

    Vzhledem k tomu, že o prázdninách se klukům vůbec nedařilo a trošku vypadali, že neví jak se dál nakopnout, rozhodli jsme se, že si turnaj hlavně užijeme a budeme se snažit prezentovat útočnou hrou na hranici snesitelného rizika. Dle toho jsme si i připravili zábavná zahájení, kde se kluci vraceli do úplných začátků a snažili se hlavně rozhodovat přímými útoky na krále.

    Michal ve své kategorii narazil na mnoho hráčů, kteří byli nasazeni v top 10 a je nutno podotknout, že bojoval skvěle. Poprvé po dlouhé době jsem u něho neviděl, že by se bál cokoliv obětovat a partie si velice užíval. V průběhu turnaje to sice někde trochu přepálil hned v zahájení, ale s tím jsme počítali. Hned v dalších kolech ale dokázal porážet "slabší" soupeře. Ještě v posledním kole bojoval s celkovým vítězem na prvním stole o umístění mezi nejlepšími pěti. Bohužel se přehlédl a prohrál, ale i tak odvedl během celého turnaje skvělou práci. Suma sumárum 5,5 bodu a hezké 9. místo. Ještě radostnější ovšem je, že se nebál a srdnatě bojoval hlava nehlava, elo neelo.

    Jáchym měl kategorii asi trochu silnější a to zejména v tom, že u něho nebylo moc hráčů, kteří by přehlíželi figury a podobně. Jeho start byl bohužel tak špatný jak jsem se obával a v prvních dvou kolech udělal 0/2. V tu chvíli bylo nutné zapomenout na šachy a odpoutat se od porážek v hlavě. A zde se projevil skvěle a v následujích kolech udělal 4,5/5, kde měl dokonce dva papírově silnější soupeře, a vyšvihl se k vedoucí skupině. V posledních kolech k němu byl los přísný a chytil Kubu Vojtu (který je podle mě největším talentem mezi těmito chlapci) a ač se dlouho snažil, nepovedlo se mu partii ani alespoň zremizovat. V posledním kole poté do toho šel naplno a soupeři odmítal nabídky remíz, protože věděl, že výhra by ho dostala na hranici top 10. Bohužel v návalu emocí se přehlédl a ztratil dámu, takže suma sumárum 4,5 bodu a 23. místo, ale i u Jáchyma jsem spokojen, protože předvedl to, co jsem po něm chtěl: bojovnost a relativní klid v časových tísních. S čím jsem ještě více spokojen, je to, že srovnal hlavu a po prvních děsivých kolech vůbec nesložil zbraně, ale naopak se nakopl k velice slušné jízdě, kde rozhodovalo o úspěchu a neúspěchu poslední kolo.

    Z pohledu trenéra musím říct, že jsem s kluky velmi spokojen a tentokrát nekoukám na počet získaných bodů, ale na jejich přístup, kdy oproti dřívějším akcím schytali několik tvrdých ran a nerozsypali se, ale naopak je vypustily z hlavy a pokračovali dál v nastavené strategii.


Pořadí H12  •  Pořadí H14  •  Zpráva na chess.cz


Jakub Šafařík


foto foto foto
Foto (Michaela Příhodová)

© 2009