ŠO TJ Jiskra Hořice

Krajský přebor mládeže do 20 let

Postup na mistrovství Čech pro Jáchyma Kulhánka!

    Začátek velikonočního volna (29.-30.3.2018) trávili mladí šachisté již poněkolikáté na krajském přeboru mládeže. Již podruhé v Havlovicích. Výsledky všech našich hráčů silně poznamenala nervozita a vesměs se s ní nedokázali vyrovnat. Ač měli krůček k postupu všichni, nakonec se to poštěstilo jen Jáchymovi.

    Lukáš Rybáček (kategorie HD16) měl v začátku těžký los a jeho soupeři trochu štěstí. Neúspěch v prvních kolech ho poznamenal natolik, že nakonec obsadil až 12. místo. Být 12. v kraji však není až tak zlé.

    Jáchym Kulhánek s Míšou Stejskalem (kategorie HD14) byli nasazeni jako turnajová dvojka a trojka a po celou dobu bojovali na prvních šachovnicích. Vypadalo to, že jim v postupu nic nezabrání. Obzvláště, když má kraj čtyři postupová místa. Míšu však, jako každé jaro, trápily zdravotní potíže a Jáchym byl, z mně neznámých důvodů, nezvykle nervózní, což mělo za následek u obou pár drobných zakolísání. Přesto však dvě kola před koncem stačilo uhrát ze zbylých partií 50%, tedy jeden bod a oba by postoupili. Jáchymovi, který na tom byl o půl bodu lépe, stačila, jak se ukázalo, pouze půlka. Předposlední partie je svedla jako soupeře k jedné šachovnici. Místo rychlé remízy a odpočinku před posledním kolem však předvedli oba úžasný výkon. Po dlouhém boji však skončila partie stejně remízou, navíc byli oba zcela vysíleni. Poslední kolo ukázalo stupeň jejich únavy. Oba rozehráli lépe, avšak soupeřům se podařilo se štěstím zvítězit. Jáchymovi stačila k postupu i prohra, Míšovi by stačila remíza, kterou by mu soupeř s figurou méně asi vzal. Míša si však zřejmě myslil, že musí vyhrát a, podle mne nezaslouženě, podlehl.

    Všichni naši mladí hráči by měli trénovat psychickou odolnost při důležitých zápasech. Na průběhu turnaje bylo vidět, že herně své soupeře převyšují, ale zklamala je psychika, v klíčových zápasech velmi důležitá složka přípravy.


Zpráva na webu KHŠS
Pořadí HD14
Pořadí HD16


Jiří John

© 2009